Twitter yeni bir emojiyle Asya’daki demokratik hareketlere dikkat çekti

Sosyal medya platformu Twitter bugün (Perşembe), Asya ülkelerindeki demokrasi yanlısı hareketlerin sembolü haline gelen Sütlü Çay İttifakı’nın (Milk Tea Alliance) ilk kullanımının birinci yıl dönümünü kutlamak için bir emoji yayınladı.

Teknoloji devinin Twitter Public Policy hesabı bugün yaptığı paylaşımda, “#MilkTeaAlliance hareketinin birinci yıldönümünü kutlamak için, ittifakın ilk çevrimiçi kurulduğu bölgelerden 3 farklı sütlü çay rengi içeren bir emoji hazırladık” dedi.

Tayland, Hong Kong ve Tayvan’da sütlü çay içmeye yönelik ortak bir tutku ile oluşturulan ittifak, demokratik hareketlere desteğin ve Çin’in bölgedeki gücüne ilişkin endişelerin bir sembolü olarak ortaya çıktı.

Twitter yaptığı açıklamada, Çinli milliyetçi internet fenomenlerinin Tayvan’ı bir ülke olarak tanımlayarak Pekin’i küçümseyen Taylandlı bir ünlüye yönelik eleştirilerinin ardından 2020’de ortaya çıkan etiketin o günden beri 11 milyondan fazla paylaşımda yer aldığını söyledi.

Bağımsız yönetime sahip demokratik bir ada olan Tayvan, Çin’in güneydoğu kıyılarında yer alıyor ve kendisini Çin’in bir parçası olarak kabul etmiyor.

Söz konusu etiketin kullanımı Myanmar’daki 1 Şubat darbesinden bu yana tekrar arttı.

Sosyal medya devi Twitter yaptığı açıklamada, “Sivil kaos veya şiddetli baskı dönemlerinde halkın gerçek zamanlı güncellemeler, güvenilir bilgiler ve temel hizmetlere erişmek için #OpenInternet’in (ağ tarafsızlığı) sağlanması her zamankinden daha önemli” ifadelerini kullandı.-

Şarkul Avsat