Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) logosu

Ürdün, ABD yönetiminin UNRWA’ya desteğini sürdürme kararını memnuniyetle karşıladı

Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, ABD yönetiminin büyük bir mali sorunla karşı karşıya olan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) mali destek sağlamaya devam etme kararını memnuniyetle karşıladı.

Ürdün resmi haber ajansının aktardığına göre, Safedi, ABD tarafından açıklanan mali desteğin, ajansın mali krizi aşmasına ve eğitim, sağlık hizmetleri ve yardım gibi hayati hizmetlerini sağlamasına yardımcı olacağını ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi tarafından dün yapılan açıklamada Filistinlilere 235 milyon dolarlık yardım sağlanmasının planlandığı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Trump’ın görev süresince neredeyse durma noktasına gelen ABD-Filistin ilişkilerini onarma çabalarının bir parçası olarak, insani, ekonomik ve kalkınma yardımlarını içeren paketi duyurdu.

Blinken, Reuters’a yaptığı açıklamada, yardım paketinin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı aracılığıyla UNRWA için 150 milyon dolarlık insani yardım, Gazze Şeridi ve Batı Şeria için 75 milyon dolarlık ekonomik ve kalkınma yardımı ve barış desteği için 10 milyon dolarlık maddi yardımı kapsadığını açıkladı.

Şarkul Avsat