Asya’daki koronavirüs vakalarında endişe veren artış

Hindistan, Güney Kore ve Tayland, alınan ihtiyati önlemlere uyulmamasıyla birlikte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında istikrarlı bir artışa tanıklık ediyor.

Reuters haber ajansına göre, bu durum hastalığı önlemek için aşıların güvenliğiyle ilgili endişeler ve aşının ertelenmesi tehdidinin ortasında yaşandı.

Hindistan bir günde 126 bin 789 ile rekor sayıda vaka kaydetti. Vakalardaki artış mağaza ve ofislerin yeniden açılmasıyla oluşan kalabalık ve maske takma zorunluluğundaki gevşeklikten kaynaklanıyor.

Uzmanlar, ilk olarak İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan mutasyonlarla enfekte olmuş yüzlerce vaka tespit edilmesiyle, Hindistan’daki vakalardaki keskin artışı koronavirüsün yeni varyantlarına bağlıyor.

Yeni Zelanda, ülke vatandaşları da dahil olmak üzere Hindistan’dan ülkeye giriş yapan herkesi iki haftalık zorunlu karantina altına almaya karar verdi.

Ülke sınırları içindeki hastalığı neredeyse ortadan kaldıran Yeni Zelanda, geçtiğimiz Perşembe günü sınırda 17’si Hindistan’dan olmak üzere 23 yeni vaka kaydetti.

Güney Kore ise dün geçtiğimiz Ocak ayından bu yana görülmemiş bir artışla günlük 700 vaka kaydedildiğini duyurdu. Başbakan, yeni kuralların getirilmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Tayland, turizm sektörünü sınırlı bir ölçekte ve dikkatli bir şekilde yeniden açmayı planlamasının ardından, günlük vaka sayısı 405’i buldu. Toplamda 30 bin 310 vakanın bulunduğu ülkede 95 kişi hayatını kaybetti. Tayland, ilk kez İngiliz mutasyonuyla 24 vaka kaydetti.

Güney Kore ve Filipinler kan pıhtıları ile olası bağlantılar nedeniyle 60 yaşın altındaki kişilerde AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alırken, Avustralya ve Tayvan aşıyı kullanmaya devam edeceklerini duyurdu.

Aşı güvenliği endişeleri, Asya’daki aşılama kampanyalarını kesintiye uğratabilir. Bazı ülkeler ise tedarik sorunları nedeniyle aşı sevkiyatını ertelemiş durumda. Asya’nın çoğu bölgesindeki aşılama kampanyaları İngiltere ve ABD gibi ülkelerin gerisinde kalıyor.

2019 yılının sonlarında virüsün patlak verdiği Çin’den yetkililer, aşılamanın devam ettiğini ve önceki gün 3,68 doz aşı ile toplamda 149.7 milyon doza ulaştıklarını duyurdu. Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana Japonya’da sadece bir milyon kişi aşı oldu.

Şarkul Avsat