Etiyopya’daki Nahda Barajı

Etiyopya’dan, Mısır ve Sudan’a barajı doldurmadan önce veri alışverişi yapacak uzmanları tayin etme çağrısı

Etiyopya Su, Sulama ve Enerji Bakanı Sileshi Bekele, Mısır ve Sudan’ı, Etiyopya’da yağışlı mevsimde Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı’nın ikinci dolum işlemine başlamadan önce veri alışverişi yapmak amacıyla baraj görevlilerini tayin etmeye çağırdı.

Etiyopya’nın çağrısı, Bakan Bekele’nin bugün (Cumartesi) Facebook hesabında yayınlanan açıklamasında geldi.

Bekele, Mısır ve Sudan Sulama Bakanları’na yazdığı mesajlarda, Temmuz ayından Ağustos’a kadar sürecek barajın ikinci dolumu ile ilgili üç ülke arasında veri alışverişi yapmak amacıyla iki ülkeye koordinatörleri veya baraj işletmecilerini tayin etmeleri çağrısında bulundu.

Bakan Bekele açıklamasında, koordinatörlerin atanmasının, Afrika Birliği (AfB) himayesinde Nahda Barajı müzakereleri sonuçlanıncaya kadar üç taraf arasında bilgi alışverişi ve güven artırıcı önlemler için uygun düzenlemelerin hazırlanmasını hızlandıracağını belirtti.

Etiyopya’nın çağrısı, Kongo’nun başkenti Kinşasa’nın ev sahipliğinde üç ülke arasında barajı doldurma krizine ilişkin bir anlaşmaya varmak amacıyla bir dizi müzakerenin başarısız olmasından günler sonra geldi.

Mısır ve Sudan, barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzalamakta ısrar ederken, Etiyopya bu durumu reddediyor.

Şarku’l Avsat