Irak koronavirüs ile mücadele kapsamında bazı bölgeleri kapatıyor

Irak, Kovid-19 vakalarının arttığını ve başkent Bağdat’taki bazı bölgelerin ve çalışanları henüz aşı olmayan mağazaların Ramazan Ayı öncesinde kapatılacağını duyurdu.

Irak’ta koronavirüs salgını 2020 yılının şubat ayında başladı. Maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi tedbirlere yaygın halde uyulmayan ülkede geçtiğimiz yıl birçok kez sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak halk namaz ve dini içerikli toplantılar için bir araya gelmeye devam etti. AFP’nin haberine göre Ramazan Ayı’nın başlarında insanların bir araya geldiği ve toplu namaz kıldığı bazı mahallelerdeki girişlere beton bloklar yerleştirildi.

Iraklı yetkililer, cuma ve cumartesi hariç her gün saat 20:00’da başlayacak olan sokağa çıkma yasağının Ramazan boyunca uygulanacağını açıkladı. Uzun süredir hastane ve ilaç eksikliği yaşanan Irak’ta günlük vaka sayısı 7 bin ile 8 bin arasında değişiyor.

Irak’ta aşı çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, çalışanları aşı kartı taşımayan ticaret merkezlerinin, mağazaların ve restoranların kapatılacağı uyarısında bulundu. Bakanlık, havayolu ofislerine müşterilerin aşı kartı göstermediği sürece bilet satmamaları çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na göre 40 milyon nüfuslu Irak şu ana kadar COVAX programı ile 400 bin aşı dozu aldı. Aşı olanların sayısı ise 130 bin.

Resmi verilere göre Irak’ta vaka sayısı 905 bine ulaşırken koronavirüs kaynaklı 14 bin 641 ölüm meydan geldi. Ülkede günlük yaklaşık 40 bin kişiye Kovid-19 testi yapılıyor.

Şarkul Avsat