NASA, Mars’taki uzay aracının “vesikalık” fotoğrafını yayımladı

Yeni fotoğraflar, gezginin robotik koluna monte edilmiş WATSON kamerasıyla çekildi

Uzay ajansının Kızıl Gezegen’e yolladığı uzay araçlarının hepsinde, tepesinde birtakım cihazlar bulunan bir direk yer alıyor. Bu direk, genellikle uzay araçlarının kafasıymış gibi düşünülüyor.

Direğe monte edilen kameralar, Mars yüzeyinin heyecan verici görüntülerini kaydediyor. Aracın yeni “vesikalık” fotoğrafı ise gezginin “gözlerine” yani bu kameraların kendisine odaklanıyor.

Gezginin yüzünü ve yan profilini gösteren fotoğraflar, robotik kola monte edilmiş WATSON kamerasıyla salı günü çekildi. Aracın robotik kolu, ismini Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektiflerinden alan SHERLOC ve WATSON isimli iki cihaz taşıyor.

Bu ekipmanlar, Mars topraklarından alınacak örneklerin analizlerinden sorumlu. Robotik kolun ucuna monte edilen mikropartikül tahlil cihazı SHERLOC, kum tanesi büyüklüğündeki ipuçlarını izliyor. WATSON ise kaya yapılarının görüntülerini yakından kaydeden, renkli bir kamera.

Türkçede “azim” anlamına gelen Perseverance, 18 Şubat 2021’de Kızıl Gezegen’in Jezero Krateri’ne inmişti.

Perseverance’ın Mars’a gönderilmesindeki ana hedef, geçmişte Kızıl Gezegen’de yaşadığı düşünülen mikroskobik canlılara dair fosil izleri aramak.

Uzay aracı bu doğrultuda Jezero Krateri’nden toprak örnekleri toplayacak ve bilim insanlarının incelemesi için bu örnekler, başka bir uzay aracıyla Dünya’ya getirilecek.

 Independent Türkçe