Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı logosu

Riyad: Vatana ihanetle suçlanan 3 asker idam edildi

Vatana ihanetle suçlanan 3 askerin bugün Güney Bölge Komutanlığı’nda idam edildiği belirtildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından bugün (Cumartesi) yapılan açıklamada daha önce vatana ihanetle suçlanan 3 askerin idam edildiği duyurdu. Bakanlığın açıklamasında söz konusu askerlerin, Suudi Arabistan’ın askeri çıkarlarına zarar verecek şekilde düşmanla işbirliği yapmaktan mahkum edildiği belirtilirken silahlı kuvvetlerin sadık mensuplarına duyulan güvene de vurgu yapıldı.

Bakanlık, ‘vatana ihanet suçunun bakanlık çalışanları için yabancı bir konu olduğunu’ belirtti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA tarafından aktarılan açıklamaya göre, Savunma Bakanlığı, “Apaçık kitabında şöyle buyuran Allah’a hamd olsun: “Ey iman edenler! Allah ve resulüne karşı hainlik etmeyin, size bırakılan emanetlere de bile bile hıyanet etmeyin.”

Savunma Bakanlığı çalışanlarından kıdemli onbaşı Muhammed bin Ahmed bin Yahya Ukam, kıdemli onbaşı Şahir bin İsa bin Kasım Hakavi ve kıdemli onbaşı Hamud bin İbrahim bin Ali Hazimi’nin vatana ihanet suçu işlediği belirtildi. Şahıslar, haklarında yürütülen soruşturma sonucunda Suudi Arabistan’ın varlığını ve askeri menfaatlerini ihlal edecek şekilde düşmanla işbirliği yapmaları sebebiyle vatana ihanet suçundan hüküm giydiler. Kendilerine yöneltilen suçlamaların kesinleşmesi üzerine söz konusu askerlerin görevleri sonlandırıldı ve haklarında işlem başlatılarak, yasal ve mevzuatla ilgili şartlar uyarınca idam cezasına çarptırıldı.

Vatana ihanetle suçlanan 3 askerin bugün Güney Bölge Komutanlığı’nda idam edildiği belirtildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Yeminlerine bağlı kalan, halkın güvenliğini, istikrarını ve kutsallarını korumak için kanlarıyla fedakarlık yapan silahlı kuvvetlerin sadık mensuplarına olan güven tamdır. Bakanlık çalışanlarına yabancı olan bu iğrenç suçu kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Şarku’l Avsat