Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, hilali çıplak gözle veya dürbünle görenlerin en yakın mahkemeye bildirmesini talep ediyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi’nden ‘Ramazan hilali’ çağrısı

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, önümüzdeki pazar akşamı Ramazan ayının başlangıcı için hilalin gözlenmesini ve çıplak gözle yahut teleskopla görenlerin en yakın mahkemeye bildirmesi çağrısında bulundu.

Mahkeme tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ummu’l Kura’nın hicrî 03.08.1442 (16 Mart 2021) tarihli kararında, onun takvimine göre Şaban ayının 29. akşamı hiç kimsenin mübarek Ramazan ayının habercisi olan hilali göremediği belirtildi. Hilalin görülmesi meselesiyle ilgilenen komitelerin üyeleri, gözlem yaptıkları sırada hava şartlarının uygunsuzluğu nedeniyle hilali göremediklerini açıkladı” denildi.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, ülkedeki Müslümanları Ramazan’ın habercisi olan hilalin görülmesine ilişkin, Ummu’l Kura takvimine göre Şaban ayının 29. ve 30. günlerinde gözlem yapmaya davet etti.

Açıklamanın devamında, hilali çıplak gözle veya teleskopla gören herkesin en yakın mahkemeye haber vermesi gerektiği söylendi.

Ayrıca mahkeme, tüm Müslümanlardan, hilali gözlemlemek amacıyla oluşturulan komitelere katılmalarını talep etti.

Şarku’l Avsat