Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın nükleer anlaşmaya yönelik yeni ihlalini açıkladı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından dün (Cuma) yayınlanan raporda, İran’ın nükleer anlaşmaya yönelik yeni bir ihlaline işaret edildi. Söz konusu ihlalin Batı hükümetleriyle gerginliği artırması bekleniyor.

UAEA raporunda, İran’ı anlaşmayı ihlal etmekten dolayı açıkça suçlamaktan kaçındı. Ancak genellikle bu tür “özel” raporları üye ülkelere yalnızca ihlal durumunda gönderdiği biliniyor.

İki diplomat, raporda anlatılanların yeni bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

Söz konusu ihlalin İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stoklarına ilişkin olduğu kaydedildi.

Nükleer anlaşmanın 2015 yılında açıklanmasının ardından anlaşmayı imzalayan ülkeler stok sınırını belirlediler ve yüzde 20’ye kadar zenginleştirilmiş uranyum-metal temelli yakıt paneli gibi malzemeleri hariç tuttular. Ancak dünkü rapor (Cuma), İran’ın bu malzemelerin bir kısmını geri aldığını ortaya koydu.

Rapor, UAEA’nın 7 Nisan’da İsfahan’daki metal uranyum fabrikasını incelediğini ve İran’ın 0,43 kilogram zenginleştirilmiş uranyum içeren Tahran’daki araştırma reaktörü için 6 adet radyoaktif olmayan uranyum-metal temelli yakıt panelini söktüğünü doğruladı.

Az miktarda zenginleştirilmiş uranyum olmasına rağmen bu durum, özellikle Tahran ve ABD’nin Viyana’daki dolaylı görüşmelere katıldığı hassas zamanda anlaşmanın yeni bir ihlali anlamına geliyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, nükleer anlaşmanın tarafları arasında yapılan dünkü toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anki en önemli şey, İran’ın mevcut adımları baltalayabilecek nükleer yükümlülüklerini ihlal etmekten kaçınmasıdır” dedi.

Şarku’l Avsat