İsrail: Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech aşısına nüfuz edebiliyor

İsrail tarafından yapılan bir araştırma, Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mutant varyantının, Pfizer/BioNTech tarafından üretilen aşıya bir dereceye kadar ‘nüfuz edebildiğini’ ortaya çıkardı.

Sonuçları dün yayınlanan çalışmada, koronavirüse yakalanan yaklaşık 400 kişi, bir veya iki doz aşı aldıktan 14 veya daha fazla gün sonra, hastalığa aşılanmamış aynı sayıda hasta ile karşılaştırıldı.

Tel Aviv Üniversitesi’nin, İsrail’in en büyük sağlık kurumu Clalit ile işbirliği içerisinde yürüttüğü çalışmada, Güney Afrika varyantı incelenen tüm vakaların yaklaşık yüzde birinde tespit edildi.

İki doz aşı alan hastalar arasında varyantın yaygınlığının, aşılanmamış hastalara göre sekiz kat daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılara göre bu durum, aşının orijinal koronavirüs ve İngiltere varyantına kıyasla Güney Afrika varyantına karşı daha az etkili olduğunu gösterdi.

Tel Aviv Üniversitesi’nden Adi Stern, “Aşılanmamış kişilere kıyasla, ikinci aşı dozunu alan enfekte kişiler arasında Güney Afrika varyantının orantısız bir şekilde daha yüksek olduğunu keşfettik. Bu, Güney Afrika varyantının aşı korumasına bir dereceye kadar nüfuz edebileceği anlamına geliyor” dedi.

Ancak araştırmacılar, İsrail’de Güney Afrika varyantının nadir görülmesi nedeniyle çalışmanın küçük bir grup üzerinde yürütüldüğü konusunda uyardı.

Şarkul Avsat