Pentagon’a bağlı ekip tarafından geliştirilen mikroçipler (Daily Mail)

Pentagon uzmanları semptomlar çıkmadan Kovid-19’u tespit eden mikroçip ve virüsü kandan temizleyen bir filtre geliştirdi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde bilimsel araştırma yapan uzmanlar, deri altına yerleştirilerek semptomlar ortaya çıkmadan yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tespit edebilecek bir mikroçip ve kişi diyalize bağlandığında Kovid-19 virüsünü kandan temizleyen bir filtre geliştirdi.

Daily Mail gazetesine göre, Pentagon Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’ndaki (DARPA) ekip, pandemileri önlemek ve sona erdirmek için yıllardır çalışıyor.

Ekibin son icatlarından biri, vücuttaki koronavirüs enfeksiyonunu semptomlar ortaya çıkmadan çok erken bir aşamada tespit eden küçük bir mikroçip oldu.

Çipi geliştiren ekibe liderlik eden ordunun bulaşıcı hastalık doktoru Albay Matt Hepburn, “Mikroçip deri altına yerleştiriliyor. Bu, vücudun içindeki kimyasal reaksiyonları gösteriyor. Reaksiyonlar, vücutta koronavirüs semptomlarının yakında ortaya çıkma olasılığını gösterebilir. Kanı test etme ve enfeksiyonu izleme sürecini tamamlamak üç ila beş dakika sürüyor” diye konuştu.

Bir devlet kurumunun, vatandaşların vücuduna mikroçip yerleştirme fikri birçok kişi için şüpheli olarak görülüyor.

Ancak bilim insanları, Pentagon’un vatandaşların hareketlerini takip etmek ve onları bu mikroçip üzerinden izlemeye çalışmadığını dile getirdi.

New York Times gazetesinde şubat ayında yer alan bir haberde, insanları izlemek için tasarlanmış bir mikroçip içerdiği endişesiyle ABD askerlerinin üçte birinin koronavirüs aşısı olmayı reddettiği bilgisi yer aldı.

Hepburn’ün ekibi ayrıca, bir diyaliz makinesine takıldığında virüsü kandan temizleyecek devrim niteliğinde bir filtre icat etti.

Bu filtre, yoğun bakım odasında tedavi gören koronavirüse yakalanmış bir asker üzerinde test edildi.

Hepburn’e göre, kanı virüsten filtreleyen cihazı kullandıktan 4 gün sonra hasta tamamen iyileşti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), filtrenin acil durumlarda kullanılmasına izin verdi ve yaklaşık 300 kritik hastayı tedavi etmek için kullanıldı.

Şarku’l Avsat