Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk

Hamduk: Mısır ile ilişkimiz ortak çıkarlara dayanıyor

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Sudan-Mısır ilişkilerinin iki ülke arasındaki yapıcı ortak çıkarlara dayandığını vurguladı. Mısır’ın ekonomik reform deneyimine övgüde bulundu.

Hamduk dün başkent Hartum’daki Bakanlar Kurulu ofisinde Mısırlı bir heyeti kabul etti. Söz konusu heyette Maliye Bakanı Muhammed Muit ve Ulaşım Bakanı Kamil Abdulhadi de yer aldı. Hamduk ile Mısırlı heyet arasında gerçekleştirilen görüşmeye, Sudan Maliye Bakanı Cibril İbrahim ve çok sayıda hükümet yetkilisi katıldı.

Hamduk, görüşmede, iki ülke arasındaki karşılıklı ziyaretlerin tüm Afrika ve Arap dünyasına model olması için, projelerde ve somut çalışma programlarında kendini göstermesinin gerekliliğini vurguladı.

Diğer yandan Sudan Maliye Bakanı Cibril İbrahim, görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında Mısırlı heyetin ziyaretinin, Sudan hükümetinin tüm ekonomik sektörlerde reform yapmak için programlar uyguladığı uygun bir zamanda gerçekleştiğine dikkat çekti. Mısır’ın ekonomik dönüşüm konusundaki deneyiminin iki ülkenin ekonomik koşullarının benzerliği nedeniyle Sudan için çok faydalı ve önemli olduğunu belirten İbrahim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çeşitli devlet kurumları arasındaki kapsamlılık ve koordinasyon, ayrıca iki taraf arasında deneyim alışverişini gerektiren ekonomik serbestleşme alanındaki rollerin tamamlayıcılığı açısından Mısır’ın ekonomik reform deneyimi hakkında bilgi aldık.”

Mısır Maliye Bakanı Muhammed Ahmed Muit de iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin gücüne vurgu yaptı. Ziyaretin öneminin, iki ülke arasındaki ticaret ve deneyim gibi çeşitli başlıklarda ve ekonomik alnında iş birliği ve koordinasyondan kaynaklandığına dikkat çekti.

Mısır’ın ekonomik reform alanındaki deneyimini anlatan Bakan, Sudan’ın ekonomik koşullarını iyileştirme konusunda reform yapmak için bu deneyimden yararlanabileceğine işaret etti. Muit, “Gümrük ve Vergi İdaresi ayrıca Sudan Merkez Bankası ile, finans ve para politikaları ile ilgili meseleleri öğrenmek için birçok görüşme yaptık” dedi.

Sudan Ulaşım Bakanı Mirgini Musi de gerçekleştirilen ziyaretin, havacılık, demiryolları, kara taşımacılığı ve iki ülke arasında uzun vadeli iş birliği alanlarında ortak iş birliği olanaklarını tartışmaya fırsat sunduğunu belirtti. Musi, Sudan-Mısır ilişkilerinin her alanda geliştiğini ve ilerlemeye tanık olduğunu gösteren ziyareti, iki ülke arasında ulaşım alanında ortak çalışma için yeni bir başlangıç ​​olarak değerlendirdi.

Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil Abdulhadi de Sudan ile Mısır arasındaki lojistik iş birliğinin önemine dikkat çekerek bunun zemininin hazır olduğunu ve iki kardeş halkın yararına geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Abdulhadi, “Ulaştırma alanında gerçek ortaklık ve tam bir iş birliği arıyoruz” ifadesini kullandı.

Abdulhadi ayrıca Mısır Werdan (Ouerdane) Enstitüsü’nün, Sudanlı işçileri demiryolları ve teknik alanlarda eğitmeleri için kabul etmeye ve Mısır’ın demiryolları alanındaki deneyimlerini sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Sudan, Mısır Demiryolu Hizmetleri Şirketi’ndeki Sudan Demiryolu Otoritesinin motorlarının bakımı ve eğitim protokolünün etkinleştirilmesi alanında Mısır’a iş birliği teklif etti.

Sudan ve Mısır’ın maliye ve ulaştırma bakanları geçtiğimiz pazar günü ikili ilişkileri, çeşitli alanlarda ticaret ve ekonomik alışverişi ve Sudan’ın Mısır’daki ekonomik reform deneyiminden nasıl yararlanabileceğini kapsayan görüşmeler gerçekleştirmişti.

Mısır Maliye ve Ulaştırma bakanlarının ziyareti, Sudan’ın bu bölgelerdeki ulaşım projeleri, kara yolları, köprüler, eğitim ve rehabilitasyon ile ilgili tüm taleplerini detaylandırmak amacıyla Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin talimatı ile gerçekleştirildi.

Şarku’l Avsat