İngiltere ilkbaharı kısıtlamaları kaldırarak karşıladı

Birleşik Krallık’ta (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) yoğun kitlesel aşılama kampanyaları ve uzun süreli kapanma uygulamalarının etkileri sonucu azalan Kovid-19 vakalarının ardından Krallık’ın İngiltere kesiminde kısıtlamaların çoğu kaldırıldı ve barlar, kuaför salonları ve alışveriş merkezleri gibi işletmeler yeniden hizmete açıldı.

Başbakan Boris Johnson yaptığı açıklamada, “Bunun uzun süredir kapalı olan işyeri sahipleri ve diğer herkes için bir rahatlama sağlayacağına eminim. Bu, sevdiğimiz ve özlediğimiz şeyleri yapmaya geri dönmemiz için bir fırsat” dedi. Ancak, vakaların artmasını önlemek için “sorumlu davranma” çağrısında bulundu. İngilizler tecrit altında geçirdikleri uzun bir kışın ardından bahara kısıtlamalar hafifletilmiş bir şekilde girdiler.

Londra’nın batısındaki bir barda 32 yaşındaki Coby Weiss, “Bunca aydan sonra bugün nihayet geldi” dedi. Masa başına izin verilen maksimum kişi sayısı 6 olduğu için etrafındaki iki masada toplamda 12 kişi oturmuştu. Bazıları bira içmeyi tercih ederken, diğerleri ise sıcak bir içecekle yumurta ve sosis içeren İngiliz kahvaltısını seçti ve selfieler çekerek bu anı kutladılar.

Londra’nın en önemli ticari caddelerinden biri olan Oxford Caddesi’nde müşteriler maskelerini takarak sabah 05.30’dan itibaren giyim mağazalarının önünde sıralanarak, dondurucu soğuğa rağmen zorunlu olmayan mağazaların yeniden açılış saatinden iki saat önce buralarda beklediler. İngiltere’nin farklı bölgelerinde kuaför salonları da doldu ve bazıları yoğun talebi karşılamak için gece yarısından itibaren açıldı. Bu sahneler, 127 binden fazla ölümle Avrupa’da pandemiden en çok etkilenen ülkedeki epidemiyolojik durumun sıkı kapanmalar ve yoğun aşılama kampanyalarının etkisiyle düzelmesiyle mümkün hale geldi. Ocak ayının başından Aralık ayına kadar kararlaştırılan üçüncü tecritten beri Londra gibi bazı bölgelerde vaka sayısı, hastanelerde yatan hasta sayısı ve ölümler önemli ölçüde azaldı.

Barlar ve dükkanların yanı sıra, İngilizler spor salonlarına, tatil köylerine, kütüphanelere ve yüzme havuzlarına da gidebilecek. İngiltere Bira ve Barlar Birliği, İngiltere’deki barların yalnızca yüzde 40’ının yeniden açılmaya yetecek kadar açık alana sahip olduğunu belirtmesine rağmen, bu atılım salgın nedeniyle sert bir darbe alan ekonomik çevreler tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Son gelişmeler, Aralık ayının başından bu yana büyük bir kısmını 50 yaşın üstündekilerin oluşturduğu yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 60’ına ilk dozun uygulanmasını sağlayan yoğun aşılama kampanyası sayesinde mümkün hale geldi.

Yetkililer, son olarak ihtiyati açıdan 30 yaşın üstündekilere verilmesi kararlaştırılan AstraZeneca aşısı ile ilgili kan pıhtılaşması olasılığı konusunda ortaya çıkan endişelere rağmen, Temmuz ayı sonuna kadar tüm yetişkinlere ilk doz aşıyı verme hedeflerini sürdürdüler. Bu gelişmeye rağmen tedbir alma çağrıları da çoğaldı.  İngiliz hükümetine bağlı Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) Başkanı Profesör Peter Horby, Thames Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Ne kadar süreceğini tam olarak bilmesek bile vaka sayısında kesinlikle bir artış olacak” dedi.

İngiltere’de illere göre farklı bir program içeren ülkenin yeniden açılması kararı, 17 Mayıs’ta kapalı salonlardaki restoranların yanı sıra sınırlı sayıda kişi  bulunması şartıyla otel, müze ve tiyatro salonlarının yeniden açılmasını da kapsıyor. Kovid-19’un mutasyonlu türlerinin ülkeye taşıma endişesiyle yurtdışına seyahatler en erken bu tarihe kadar yasaklanacak.

Cenaze törenleri ise, kraliyet ailesini Prens Philip için küçük çaplı bir cenaze töreni düzenlemeye zorlayan 30 kişi ile sınırlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi ve Bloomberg haber ajansı tarafından dün (Pazartesi) yayınlanan verilere göre, Birleşik Krallık’ta bugüne kadar 39,6 milyon doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Bugün açıklanan verilere göre ülke çapındaki ortalama aşılama oranının günde 383 bin 305 doz olduğu tahmin ediliyor. Bu orana göre bu hızla ülke nüfusunun yüzde 75’inin iki doz ile aşılanmasının beş ay sürmesi bekleniyor.

İskoçya 26 Nisan’da açılacak

Birleşik Krallık’ın ikinci büyük kesimi olan İskoçya ise kısıtlamalara devam ediyor. İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon kafeler, barlar ve restoranlar için kısıtlamaların 26 Nisan’da hafifletileceğini duyurdu. 26 Nisan’dan itibaren, kafeler, restoranlar ve barların saat 22.00’ye kadar açık alanda hizmet vereceği ve kapalı mekanda ise düşük kapasiteyle hizmet verebileceğini belirtti.

İskoçya’nın sokağa çıkma kısıtlamaları 2 Nisan’da kaldırıldı. Seyahat kısıtlamaları ise 26 Nisan’da tamamen kaldırılmış olacak.

Birleşik Krallık’ta koronavirüse karşı aşı kampanyası yaklaşık 16 hafta önce başladı. Verilere göre ülkede ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının üzerinden yaklaşık 1 yıl 10 hafta geçmesinin ardından ülkedeki toplam Kovid-19 vaka sayısı 4,38 milyona, salgına bağlı toplam can kaybı ise 127 bin 331’e ulaştı. Dozlar ve aşılanacak kişilerin sayıları, devletin verdiği aşı türüne, yani bir veya iki doz olup olmamasına bağlı olarak tahmin ediliyor.

Şarku’l Avsat