COVAX programından aşı rezerve etmek için gerekli 2 milyar dolar için kampanya

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX), yoksul ülkeler için aşı rezerve etmek amacıyla fazladan 2 milyar dolar toplamak için bir kampanya başlattı.

COVAX programı, bağışçılardan sağlanan fon sayesinde en yoksul 92 ülkenin aşı almasına izin veriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, konuya dair açıklamasında, “Dünyanın her yerindeki insanlar titizlikle test edilmiş, güvenli ve etkili Kovid-19 aşılarına erişebilmelidir. Koronavirüs herhangi bir yere yayıldığı ve çoğaldığı sürece, tüm insanlar için tehdit oluşturuyor” dedi.

Japonya, COVAX sisteminin finansmanı konusunda Haziran ayında bir zirve düzenleyecek.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, “Aşı tedariki ve finansmanı hala yetersiz. Gelişmekte olan ülkeler için güvenli, etkili ve kaliteli aşılara eşit erişim sağlamak için COVAX programını güçlendirmeye acil ihtiyaç var” diye konuştu.

Dünya genelinde şu ana kadar en az 205 bölgede, yaklaşık 840 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonu (CEPI) tarafından yönetilen COVAX, şimdiye kadar 113 bölgeye 38 milyondan fazla doz teslim etti.

İlk gönderi, 24 Şubat’ta Gana’ya ulaştı ve Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo aşıyı alan ilk kişi oldu.

Program, yıl sonuna kadar en yoksul 92 ülkede nüfusun yüzde 27’sini aşılamak için yeterli dozu dağıtmayı hedefliyor.

Gavi Başkanı Seth Berkley, “2,5 milyar doz aşımız var. Ek bir milyar doz daha almayı hedefliyoruz. Aşı rezervi için önceden satın alma sözleşmeleri yapmak gerekiyor. Bu nedenle nakit para kritik önem taşıyor” diye konuştu.

Şarku’l Avsat