Mars ve Ay bugün Suudi Arabistan’da yan yana görülecek (SPA)

Suudi Arabistan’da bugün gün batımından sonra Mars ve Ay birlikte görülebilecek

Suudi Arabistan’da bugün Mars gezegeni, saat 15:10’dan itibaren Ay’ın arkasında kaybolacak. Bir gök cisminin başka bir gök cisminin arkasında kalması olayına örtülme deniyor ve insanların bir tutulma anında Ay’ın arkasında kalan güneşi görememesine benziyor. Bu olay yaklaşık 60 dakika sürecek.

Suudi Arabistan’da gün batımından sonra Mars ve Ay yaklaşarak yıl boyunca birbirlerine en yakın mesafede bulunacak. İnsanlar çıplak gözle iki gök cisminin 0,1 derece yakınlıkta olabileceğini görebilecek. İki gök cismi, 2021 yılında toplamda yedi kez bir araya gelecek.

Kral Abdulaziz Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Dr. Hasan Asiri, “Örtülme olayı, Asya kıtasının bazı bölgelerinde görülecek. Dünyanın diğer bölgelerinde o saatte gündüz yaşanacağı için maalesef görülemeyecek” dedi.

Dr. Asiri, SPA’ya konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu olay, bir cismin ayın arkasında kaybolmasına veya bir gök cisminin diğerinin arkasında kaybolduğunda yaşanıyor. Ay ve yıldızlarda bu olay dönem dönem görülürken ay ve gezegenlerde daha seyrek yaşanıyor. Mars gezegeni önümüzdeki aralık ayında yeniden başka bir gök cisminin arkasında gözlerden kaybolacak. Çok nadir durumlarda bir gezegen başka bir gezegenin önünden geçiyor. 44 yıl sonra Venüs, Jüpiter’in önünden geçecek. Ay ve Mars’ın bir araya gelmesi, iki gök cisminin aynı boylamda birbirine yakın bir konuma gelmesiyle gerçekleşiyor. İki gök cismi insanlara bitişik gözükür, ancak gerçekte ikisinin arasında kilometrelerce mesafe vardır.”

Dr. Asiri, Mars ve Ay’ın yakınlaşmasının bugün, Suudi Arabistan’da çıplak gözle, batı yönünde gün batımından yarım saat sonra görülebileceğini açıkladı.

Şarku’l Avsat