Suudi Arabistan: Onaylanmış aşılar güvenli

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA), ülkede kullanımı onaylanan aşıların son derece güvenli olduğunu ve AstraZeneca aşısı kullanımıyla ortaya çıkan kan pıhtılaşmasının çok nadir olduğunu açıkladı.

SFDA yetkilisi, Oxford/AstraZeneca aşı kullanımıyla ortaya çıkan kan pıhtılaşması ilgili şu ana kadar 34 şikayet aldıklarını ifade etti.

Yetkili konu hakkında açıklamada bulundu:

“Tüm raporlar bilimsel ve teknik açıdan incelenmiştir ve uzman komitelere sunulmuştur. Aşı kullanımından sonra ortaya çıkan kan pıhtılaşması için bir sorun yoktur. Şimdiye kadar AstraZeneca aşısı ile ilgili trombosit eksikliği ve kan pıhtılaşmasına rastlamadık. Raporların sayısına göre, AstraZeneca aşısı olan kişide bu semptomların görülmesi oldukça nadirdir.”

SFDA, aşının kişi için oldukça faydalı olduğunu, potansiyel risklerin oldukça az olduğunu ve Suudi Arabistan’da kullanılan aşıların oldukça güvenli olduğunu açıkladı.

Açıklamada, AstraZeneca aşısı olan kişinin, aşı olduktan 3 gün sonra baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı veya kusma, görme bozukluğu, nefes darlığı, şiddetli göğüs ağrısı veya kollarda, bacaklarda ve karında ağrı, bacaklarda şişme, enjeksiyon yeri dışında küçük kan lekeleri semptomlardan birini yaşadığı durumda ilgili doktora veya en yakın hastaneye gitmesi tavsiye edildi.

Şarku’l Avsat