Suudi Arabistan’da Ulusal Kültür Ödülleri sahiplerini buldu

Suudi Arabistan’da Riyad Valisi Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz, ‘Ulusal Kültür Ödülleri’ni Riyad’daki Kültür Sarayı’nda gerçekleşen törende Veliaht Prens Muhammed bin Selman adına kazananlara teslim etti.

Kültür Bakanı Yardımcısı Hamid Fayez, Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Ferhan adına törende yaptığı konuşmada, “Kültür sektörü, tüm iştirakleriyle birlikte Veliaht Prens’in sınırsız desteği ile gurur duyuyor. Bu, ülke liderliğinin ulusun kültürü ve entelektüellere olan ilgisinin kanıtı” dedi.

Fayez ayrıca, Ulusal Kültür Ödülleri girişiminin entelektüelleri destekleyerek ve farklı kültürel başarılarını onurlandırarak kültürel gelişime katkı sağladığını belirtti.

Ulusal Kültür Ödülleri girişiminin kapanış töreninde, ‘Yılın Kültürel Kişiliği’, ‘Ulusal Gençlik Kültürü’, ‘Film Ödülü’, ‘Moda Ödülü’, ‘Müzik Ödülü’, ‘Ulusal Miras Ödülü’, ‘Edebiyat Ödülü’, ‘Tiyatro ve Sahne Sanatları Ödülü’, ‘Görsel Sanatlar Ödülü’, ‘Mimarlık ve Tasarım Sanatları Ödülü’, ‘Mutfak Sanatları Ödülü’, ‘Yayın Ödülü’ ve ‘Çeviri Ödülü’ gibi 14 kültürel etkinliği kapsayan ödüllerin sahipleri onurlandırıldı.

‘Yılın Kültürel Kişiliği’ ödülünü zengin edebi kariyeriyle Şeyh Muhammed bin Nasir el-Abudi kazanırken, ödülü onun adına oğlu teslim aldı.

‘Ulusal Gençlik Ödülü’ne de, ülkedeki film yapımındaki başarılarından dolayı film yönetmeni Şahad Amin layık görüldü.

Kültür Bakanlığı’nın 2030 Vizyonu programlarından biri olan ‘Yaşam Kalitesi’ girişimleri kapsamında düzenlenen Ulusal Kültür Ödülleri girişimi, aydınlar, eğitimli kadınlar ve çeşitli kültürel sektörlerdeki kurumlar tarafından elde edilen kültürel başarıları ve üretimleri kutlamak amacıyla Haziran 2020’de başlatıldı.

Şarkul Avsat