Kızılay gönüllüleri Mescidi Nebevi ziyaretçilerinin hizmetinde

Körfez ülkeleri koronavirüs salgına karşı kısıtlamaları iki katına çıkarıyor

Körfez ülkeleri dün (Çarşamba) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan kısıtlamaları iki katına çıkardı. Alınan yeni önlemler kapsamında, birkaç ülke ile uçuşlar askıya alındı, kamu alanlarındaki denetimler sıkılaştırıldı, insanların ihtiyati önlemlerine ne kadar riayet ettiklerinin denetlenmesi için kamusal alanlar ve pazarlardaki denetimler sıkılaştırıldı, salgının yayılmasını önlemek için yürürlükteki sağlık protokollerini ihlal eden kişilere ilişkin cezalar getirildi.

Suudi Arabistan’da günlük vaka sayıları bini aşmaya devam etti. Sağlık Bakanlığı dün, ihtiyati önlemlere riayet kapsamının takip edilmesi için devlet kurumlarının denetim turlarını yoğunlaştırdı. Ayrıca ihtiyati önlemlerin uygulanmasındaki rehavete karşı uyardı. Bakanlık halkı sağlık protokollerine uymaya davet ederken, aşının güvenliğini ve etkinliğini vurguladı ve aşı olmak için “Sehhatty” uygulaması üzerinden kayıt yaptırma çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde bin 28 vakanın daha tespit edildiğini ayrıca 824 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu kaydetti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bin 145’inin sağlık durumu kritik olmak üzere aktif vaka sayısının 9 bin 848 olduğu açıklandı.

Bakanlık dün yayınladığı istatistiklere göre, ülkede kaydedilen toplam vaka sayısı 408 bin 38’e, iyileşen hasta sayısı 391 bin 362’ye yükseldi. Diğer yandan, son 24 saatte 12 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 6 bin 858’e ulaştı. Bakanlık ayrıca 58 bin 507 laboratuvar testinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Koronavirüs önlemlerine yönelik ihlallerle ilişkili olarak, Mekke Belediyesi, belirlenen sağlık şartlarını ihlal etmeleri ve tüketiciler için ürünlerin güvenliğini garanti altına alan koruyucu önlemleri ihlal etmeleri sebebiyle 3 gıda tesisinin yanı sıra salgının yayılmasını önlemek için gerekli önleyici tedbirleri uygulamamaları nedeniyle 2 ticari kuruluş ile toplam 5 tesisi kapattı.

Umman

Umman Sultanlığı’nda, koronavirüs salgını ile mücadelede önlemlerin uygulanmasından sorumlu olan Koronavirüs Yüksek Komitesi, yolcuların gelişini yasakladığı ülkeler arasına 3 Asya ülkesinin daha eklendiğini açıkladı. Söz konusu ülkelerin Hindistan, Pakistan ve Bangladeş olduğu, bu ülkeler ile seyahatin 24 Nisan’dan başlayarak bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı duyuruldu. Seyahat kısıtlamalarından Umman vatandaşları, diplomatlar, sağlık çalışanları ve aileleri hariç tutuldu ancak ülkeye girişlerinin ardından onaylanan prosedürlere tabi tutulacaklar.

Yüksek Komite dün yayınlanan bir açıklamaya göre, 12 yaşından küçük çocukların alışveriş merkezlerine, mağazalara ve restoranlara girmesine izin verilmemesi ve uzaktan eğitime devam edilmesi kararı aldı. Komite, bir önceki kararında, işyerine gitmesi gereken çalışan sayısını yüzde 50 azaltmaya karar verdi. Geçen ay ayrıca resmi ve özel spor faaliyetleri askıya alınmıştı.

Komite özel ve uluslararası okullardaki eğitimin uzaktan eğitim yöntemiyle sınırlandırılmasına karar verdi.

Yüksek Komite ayrıca ilgili tüm makamları, komite kararlarına merkezlerde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde ne kadar riayet edildiğinin denetlenmesi için tüm şehirlerdeki gönüllülerden yardım almaya davet etti.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, dün iki kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini böylece ülkede kaydedilen toplam can kaybının bin 561’e yükseldiğini duyurdu.

BAE Haber Ajansı’na (WAM) göre, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bin 931 yeni vakanın kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 502 bin 791’e yükseldiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, bin 898 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısının 485 bin 78’e yükseldiğine dikkat çekildi. Bakanlık, en iyi ve en yeni test teknikleri kullanılarak farklı gruplarda yaklaşık 192 bin yeni koronavirüs testinin yapılacağını duyurdu.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte bin 371 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 259 bin 868’e yükseldiğini, virüs sebebiyle 12 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybının bin 468’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened günlük basın açıklamasında, yoğun bakımdaki vaka sayısının 248’e ulaştığını belirtti. Sened ayrıca bin 360 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 243 bin 56’ya yükseldiğini açıkladı.

Şarkul Avsat