Mısır, Sinopharm aşısını yerel olarak üretecek

Mısır Sinopharm aşısının yerel üretimi noktasında Çin ile bir anlaşma yaptı. Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid, Çin’in Mısır Büyükelçisi Liao Liqiang ile her iki ülkenin, şirketlerin üretim hatları aracılığıyla koronavirüs aşısının ortak üretim anlaşmasını imzalamaya yönelik hazırlıklarını görüştü.

Bakanlık tarafından dün (Çarşamba) yapılan açıklamada, Mısır’ın bu ay içinde Sinopharm şirketinden aşı sevkiyatı beklediği belirtildi. Söz konusu doz, anlaşma kapsamında art arda Mısır’a gönderilmesi planlanan 20 milyonluk dozun 500 binini içeriyor.

Sağlık Bakanının Çin Büyükelçisiyle, Mısır ve Çin arasındaki QR kod kullanımını etkinleştirme noktasında bir mekanizmanın geliştirilmesini görüştüğü belirtildi. Söz konusu QR kodun PCR testi analizi, antikor ve aşılanma durumu hakkında bilgiler içereceği bildirildi.

Anlaşmanın, iki ülke arasındaki lojistik hizmetleri kolaylaştırma ve ticaret alışverişi ile diğer çeşitli ekonomik faaliyetleri etkinleştirmeye katkıda bulunacak şekilde kabine onayından geçtiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, Çin Büyükelçisinin aşı üretimi noktasında iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptığı belirtildi. Ortak üretim anlaşmasının Mısır-Çin ilişkilerinin bir uzantısı olduğu ve iki ülke arasındaki salgınla mücadele iş birliğini daha da güçlendirdiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada yeni 855 koronavirüs vakası ile 42 ölümün kaydedildiğini belirtti. Ayrıca 556 kişinin hastalıktan iyileştiği bildirildi.

Mısır’da Salı akşamı itibariyle toplam vaka sayısı 218 bin 41 olarak açıklandı. 164 bin 368 kişi hastalıktan iyileşirken 12 bin 820 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Şarkul Avsat