ABD Başkanı Joe Biden (Twitter)

Biden iklim zirvesi hedeflerini hayata geçirebilecek mi?

Bilim insanları, kömür santrali emisyonları, araba motoru emisyonları ve fosil yakıtların etkilerinin kuraklık ve selleri, kasırgaları, orman yangınlarını ve diğer felaketleri şiddetlendirdiğini belirtiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, dün, dünyanın dört bir yanından 40 liderin katıldığı sanal bir zirvede iklim değişikliğiyle mücadele için iddialı hedeflerini açıkladı. 46. ABD başkanı, sera gazı emisyonlarını 2005 yılına kıyasla 2030 yılına kadar yüzde 50 ila 52 oranında azaltma sözü verdi ve bu hedef, Washington’un 2025 yılına kadar emisyonları yüzde 26 ila yüzde 28 azaltma taahhüdünün neredeyse iki katı. Biden’ın bu hedefi, ABD ekonomisinin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte, Biden’ın iddialı gündemi, içeride ve dışarıda birçok engelle karşı karşıyadır. Cumhuriyetçiler, ABD enerji sektörünü kömür ve fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji lehine dönüştürme önerileriyle mücadele etme sözü verdiler. Biden’ın iklim politikalarını eleştiri yağmuruna tutan Cumhuriyetçilere göre bu politikalar, ABD’li şirketleri zarara uğratacak ve enerji fiyatlarını artıracak. Aynı zamanda petrol, gaz ve kömür gibi geleneksel enerji alanlarında çok sayıda istihdam kaybına neden olacak.

Diğer yandan, bazı ülkeler, özellikle Donald Trump yönetiminin Paris iklim anlaşmasından geri adım atmasını da göz önünde bulundurarak, Biden’ın iklim politikalarında uzun süre devam edip etmeyeceği konusunda endişeli. Barack Obama yönetimi Paris İklim Anlaşması’nı iklim değişikliğine karşı mücadelede çok önemli bir başarı olarak kabul ediyordu.

Uzmanlar, dünyanın önde gelen ekonomilerinin, ortalama küresel sıcaklıklardaki artışı sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5 santigrat derece ile sınırlandırmak için karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltması gerektiğini söylüyor. ABD ve diğer ülkeler, kasırgalar, depremler ve çevresel felaketler gibi şiddetli iklim olayları yoluyla küresel ısınmanın etkilerine zaten tanık olsalar da bilim adamları, küresel ısınmanın 1,5 derecelik eşiği aşması halinde küresel ısınmanın etkilerinin felaket olacağını ve geri dönüşü olmayacağını söylüyor.

Biden yönetimi, sera gazı kirliliğini azaltmak için belirlediği hedeflere ulaşma yeteneğinden emin görünüyor. Liderlerin iklim konulu sanal zirvesi başlamadan önce, Beyaz Saray, yönetimin hedeflerinin temiz enerji teknolojilerinde istihdam yaratmak, ABD endüstrilerini ve dünya ülkelerini milyonlarca iyi maaşlı iş yaratacak iklimle mücadele planlarını benimsemeye teşvik etmek, ekonomik rekabeti garanti etmek ve toplumların sağlık ve güvenliğini iyileştirmek olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Başkan Biden’in Paris Anlaşması’na yeniden katılarak ve 2050 yılına kadar ekonomi düzeyinde net sıfır emisyona ulaşmak için iklim kriziyle mücadele ederek sözünü yerine getirdiğini belirtti. Açıklamada, Washington yönetiminin, “gecikmenin maliyeti çok yüksek olduğu için” bekleyemeyeceği ve sağlığı korumak, çevresel adaleti teşvik etmek, daha dayanıklı altyapı inşa etmek ve temiz hava ve içme suyuna erişimi genişletmek için çalışacağı kaydedildi.

Bilim insanları, kömür santrali emisyonları, araba motoru emisyonları ve fosil yakıtların etkilerinin kuraklık ve selleri, kasırgaları, orman yangınlarını ve diğer felaketleri şiddetlendirdiğini söylüyor. Bu tehditlere karşı koymak için ABD yönetimi, 2035 yılına kadar karbon kirliliğinden arınmış bir enerji sektörü yaratmaya ve temiz enerji yatırımlarını teşvik etmek için federal hükümet, eyaletler, sivil toplum ve özel sektör arasındaki iş birliğini güçlendirmeye çalışıyor.

Şarku’l Avsat