Zeynebiyat, Yemenli kadınların ibadetlerine engel oluyor

Husilere bağlı Zeynebiyat kadın güçleri Yemenli kadınları namaz kılmak yerine örgütün liderini dinlemeye zorluyor

İran destekli darbeci Husi milislerinin son zamanlarda Zeynebiyat adlı sözde kadın güvenlik güçleri aracılığıyla Yemenli kadınlara yönelik baskılarını artırdığı belirtildi.

Yemenli kaynaklar Husilerin başkent Sana’daki bir dizi camide kadınlara ait namaz kılma yerlerini kapatarak, kadınları kendi taraflarına çekmek ve onlara Humeyni yanlısı fikirleri aşılamak için buraları propaganda araçlarına dönüştürdüklerini kaydetti.

Husi kadın güvenlik güçleri, son günlerde Yemenli kadınların teravih namazının ardından oturup örgütün liderlerinin geldiği soyun kutsallığı, hükümdarlık ve servet hakkı olduğuna ilişkin verilen dersleri ve fikirleri dinlemeyi reddettikleri gerekçesiyle Sana’daki bir dizi camideki kadın bölümlerine baskın düzenledi. Kaynaklara göre bu adım, örgütün aşırılık yanlısı fikirlerini silah zoruyla empoze etmeye çalıştığı seferberlik politikaları çerçevesinde geliyor.

Sana’da es-Süneyne, Ömer bin Abdulaziz, el-Hasbe, Asr, el-Kaa, Beyt Bavs ve Eski Sana mahallelerindeki camilerde kadın namaz kılma bölümleri, Husi kadın güçleri tarafından peş peşe üçüncü günde yatsı namazına ve teravihe katılmak için gelen kadınlara kapalı durumda. Yerel kaynaklar, Husi baskınlarının ve kapatmaların, bu mahallelerdeki kadınların grubun Ramazan ayının başından bu yana “Ramazan Akşamları” adı altında başlattığı dersleri namazların bitiminden sonra dinlemeyi reddetmesinin ardından geldiğini belirtti.

Husi grubu her yıl olduğu gibi kutsal ayın başından bu yana Sana’daki birçok camide, silahlı Husi kadın milisleri bulundurarak kadınları İran’dan ithal edilen örgütün ideolojisiyle ilgili dersleri ve vaazları dinlemeye zorluyor.

Aynı kaynakların bildirdiğine göre Husi kadın güçleri, Ramazan ayının başından bu yana onlarca kadını Sana’daki çeşitli camilerde teravih namazlarından sonra Husi lideri Abdulmelik el-Husi’nin derslerine ve konferanslarına katılmaya zorladı.

Darbeciler, Sana’nın mahallelerindeki kadınlara ait ibadet bölümlerinin çoğuna yüzlerce kadın asker gönderirken, kaynaklar, milislerin özellikle katılımcıları Husi liderinin derslerini dinlemeyi reddeden bazı kadınları cezalandırdığını bildirdi.

Sana’daki el-Hasbe mahallesinde yaşayan Ümmü Mahmud lakaplı Yemenli kadın, Husi derslerini dinlemeyi reddettiğini belirterek, din veya inançla ilgisi olmayan bir gruptan herhangi bir şey dinlemek istemediğini vurguladı. Ümmü Mahmud, grubun yaptıklarının tam tersini anlattıklarını belirterek, grubu her gün hırsızlık, adam kaçırma, cinayet, Yemenlilerin haklarını ihlal eden ve baskı uygulayan zalim bir grup olarak tanımladı. Yemenli kadın açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Suç eylemlerini ve son olarak camilere saldırılarını kendi gözümüzle gördüğümüz bir grubun camilerde din öğretilerini dinlemek için oturarak vakit kaybetmek kesinlikle mantıksız. Ancak iki seçenekle karşı karşıyayız: Ya namaz kılıp ardından dersleri dinlemek için oturacağız ya da buralar kalıcı olarak kapatılacak.”

Ümmü Mahmud, bu uygulamaları reddeden bir tavırla şu soruları sordu:

“Ev işlerimizi ve çocuklarımızı evde bırakıp grubun din ve Allah’a yakınlık gerekçesiyle insanlara yönelik tüm suçlarını ve ihlallerini meşrulaştıran fikir ve programlarını nasıl dinleyebiliriz?”

Sana’nın el-Asr mahallesinden H. M adlı bir başka kadın ise, Zeynebiyat örgütünün Ramazan’ın beşinci günü teravihin ardından mahallenin camilerinden birindeki kadınlar bölümüne baskın düzenlediğini belirterek, namaz kılan 18 kadını burada kalmak ve grubun ve liderinin derslerini dinlemeye zorladıklarını kaydetti.

Öte yandan, grubun yakın zamanda görevinden aldığı Sana’daki bir camide imam ve vaizlik görevi yapan bir Yemenli yaptığı açıklamada, Husilerin kontrolündeki bölgelerdeki kadınların durumunun özellikle Ramazan ayında erkeklerden farklı olmadığını dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen imam, Şarku’l Avsat’a şu açıklamayı yaptı:

“Örgüt, kutsal ayın başından beri Sana ve diğer şehirlerdeki yüzlerce cami ve kadın bölümlerine karşı birçok ihlal gerçekleştirdi. Sonunda bazıları teravih namazları için kapatılarak, asker toplama, yeni savaşçıların seferber edilmesi için bağış toplama ve fikirlerinin dayatıldığı propaganda yerlerine dönüştürüldü.”

Son yerel ve uluslararası insan hakları raporlarına göre, grubun neden olduğu savaşın son yıllarında, Yemenli kadınlar darbeciler tarafından işlenen ihlal ve suçların bedelini çok ağır ödedi. Raporlara göre binlerce kadın toplu olarak Husi uygulamalarına ve tacizlerine maruz kaldı.

Yemen’de Barış İçin Kadın Koalisyonu, Yemenli Kadınlar için 8 Mart Bloğu ve Yemen İnsan Ticareti ile Mücadele Örgütü adlı kuruluşlar tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, grubun son 3 yılda Yemen’de kadınlara karşı işlediği korkunç suçları ve ihlalleri belgeledi.

Raporda, Aralık 2017’den Aralık 2020 dönemine kadar Husi örgütü tarafından Yemenli kadınlara yönelik bin 181 tutuklama olduğu kaydedildi.

Rapor ayrıca, 274’ten fazla kayıp, eğitim sektöründen insan hakları aktivistleri ve kadınlara yönelik 292 tutuklama, insani yardım çalışanlarından 246 kişinin  tutuklanması, 71 tecavüz vakası ve 4 intihar vakasını belgeledi.