ABD Johnson&Johnson aşısının kullanımına yeniden izin verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) cuma günü, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Johnson&Johnson aşısının kullanımına yeniden izin verdi. Bu karar, FDA ve CDC’nin, aşının etkinliğini inceleyen ve faydalarının olası risklerine ağır bastığını belirten Federal Danışma Komitesi’nin tavsiyesini onaylamalarının ardından geldi. Aşının uygulanmasının akabinde bazı hastalarda kan pıhtılarının gözlemlenmesinin ardından danışma komitesinin aşı üzerinde daha fazla inceleme ve test yapması tavsiyesi edilmişti.

FDA ve CDC bu tavsiye sebebiyle 10 gün önce, ortak bir açıklamada, aşının ülke genelinde geçici olarak askıya alınması çağrısında bulunmuşlardı. ABD’deki aşılama merkezleri dün sabah, ülkenin dört bir yanındaki depolarda hazır bulunan yaklaşık 9,5 milyon doz aşıyı kullanarak vatandaşları yeniden aşılamaya başladı. Eyaletler aşının kullanımına geri dönme kararına yanıt vererek hemen aşılamaya başladılar.

Eczane ve hastanelerdeki aşılama merkezleri de önümüzdeki hafta randevu vereceklerini, aşılama işlemleri sırasında vatandaşlara her türlü uyarı ve önlemlerin bildirileceğini duyurdu. FDA Komiser Vekili Dr. Janet Woodcock basın konferansı sırasında şunları söyledi:

Bu, kolay alınan bir karar değildi. Gıda ve İlaç Dairesi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden sağlık ekipleri ve bilimsel ekipler bu değerlendirmeye ulaşabilmek için aşıya ilişkin birçok bilgiyi ve veriyi incelediler.”

FDA, aşı yapanlar ve sağlık hizmetinde görev alanlara yönelik talimatların yanı sıra, aşı olan kişilere verilen bilgileri güncelleyecek. Güncellemeler, 50 yaş altı kadınlarda aşının kullanımının ardından kan pıhtıları dahil olmak üzere nadir komplikasyonların görülmesi riskine ilişkin uyarıları içerecek. FDA ve CDC geçtiğimiz hafta, aşılamanın ardından kan pıhtılaşması görülen 6 vakanın bulunmasına ilişkin endişeler sebebiyle ihtiyati bir önlem olarak aşının kullanımının geçici olarak durdurulmasını talep etmişti. Sağlık yetkilileri cuma günü yaptıkları açıklamada, halihazırda daha önce uygulanan yaklaşık 8 milyon dozdan anormal kan pıhtılaşması görülen 15 vakanın tespit edildiğini belirttiler. Söz konusu vakaların hepsi kadındı ve çoğu 50 yaşın atındaydı. Vakalardan 3’ü hayatını kaybetti, 7’si ise hala hastanede tedavi görüyor.

CDC Başkanı Rochelle Walensky şunları söyledi:

“Sağlık ve güvenlik her şeyden önce geliyor. Amerikan halkı, Kovid-19 aşılarına yönelik uyguladığımız güvenlik sistemi ve protokollerine ilişkin güven hissetmeli.”

ABD yönetimi, halk sağlığı uzmanlarının, geçici duraklamanın aşılama planı ve genel olarak vatandaşların aşılamaya katılma istekliliği üzerindeki etkilere ilişkin endişelenmelerine yol açan Johnson&Johnson aşısının yardımı olmadan tüm ABD’li yetişkinlerin aşılanması için Pfizer ve Moderna şirketlerinden, yeterli olacak miktarda aşı talep etti.

Geçici olarak durdurulmasına rağmen, Johnson&Johnson şirketi aşıları temin etme konusunda büyük sorunlarla karşılaşıyor. Aşıların eyaletler arasında dağıtılan miktarlarında farklılıklar görülüyor. Üretim artışının ne kadar hızlı olacağının belli olmaması, şirketin mayıs ayı sonuna kadar yaklaşık 100 milyon aşı temin etme taahhüdünü yerine getirebileceği konusunda şüphelerin oluşmasına neden oluyor.

Şarkul Avsat