Avrupa Birliği, AstraZeneca’ya karşı yasal işlem başlattı

Avrupa Komisyonu bugün Avrupa Birliği’nin (AB) AstraZeneca hakkında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşıların tedarikindeki gecikmeden ötürü yasal işlem başlattığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Stefan De Keersmaecker yaptığı açıklamada, Komisyon’un geçtiğimiz Cuma günü, AstraZeneca’ya karşı firmanın, Kovid-19 aşılarının tedarikine ilişkin sözleşmesine uymaması ve aşıların zamanında teslim etmemesi nedeniyle yasal işlem başlattığını söyledi. Keersmaecker, kararın AB üyesi 27 ülke adına alındığını da sözlerine ekledi.

Buna karşın AstraZeneca, AB’nin firmaya karşı başlattığı yasal işlemin ‘herhangi bir dayanağı olmadığını’ açıkladı. AstraZeneca, Avrupa Komisyonu’nun firma hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu adımın herhangi bir yasal dayanağı olmadığına inanıyoruz. Bu anlaşmazlığı mümkün olan en kısa sürede çözmek için bir fırsat verilmesinden memnun olacağız” ifadeleri yer aldı.

AstraZeneca, Avrupa Komisyonu ile yapılan ön satın alma sözleşmesine tamamen uyduğunu vurguladı.

Firma, Avrupa ülkelerine sözleşmede ön görüldüğü gibi Nisan ayı sonunda yaklaşık 50 milyon doz aşı teslim edeceğini de ekledi.

Açıklamada “AstraZeneca, Avrupa Komisyonu’nun Kovid-19 aşılarının tedariki ile ilgili yasal işlem başlatma kararından dolayı üzüntü duymakta. Mümkün olduğunca çok insana aşı ulaştırmak için Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz” denildi.

Avrupa Komisyonu ile İsveç merkezli şirket arasında, aşıların teslimatındaki başarısızlığın, AB ülkelerinde salgının erken aşamalarında aşılama kampanyaları başlatma çabalarını engellediğine dair bir tartışma yaşanıyor.

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü ise söz konusu yasal işlemin ayrıntılarına dair bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Sözcü, “Yaptıkları işe bakıldığında AstraZeneca’nın, Birleşik Krallık ve hatta dünya için çok güçlü bir ortak olduğunu söyleyebilirim. Aşılama programımızın önemli bir parçası oldular. Onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Şarkul Avsat