Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Suudi Arabistan ile ilişkileri düzeltmek için olumlu yollar arayacağız

Türkiye, Suudi Arabistan’a yeni olumlu mesajlar göndererek, iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirme yönünde isteğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’da öldürülmesinin ardından gerginleşen ilişkileri iyileştirmek istediğini söyledi.

Kalın, “Suudi Arabistan ile de daha olumlu bir gündemle ilişkiyi düzeltmenin yollarını arayacağız” diyerek, Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine uyguladığı boykotun kaldırılmasını umduğunu dile getirdi.

Olayla ilgili olarak, geçtiğimiz yıl Suudi iş insanları tarafından Türk mallarına yönelik gayri resmi boykot, ticaretin değerinin yüzde 98 oranında azalmasına neden oldu.

Kalın, Kaşıkçı’yı öldürmekle suçlanan 8 kişiye Suudi Arabistan’da verilen 7 ila 10 yıl arasında verilen hapis cezalarına atıfta bulunarak, “Kaşıkçı ile ilgili davalar görüldü, bir karar alındı ve bu karara saygı duyuyoruz” dedi.

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yönelik bu olumlu adımı, Ankara’yı Arap dünyasında büyük ölçüde izole eden anlaşmazlıkların üstesinden gelmek amacıyla Körfez ülkeleri ve Mısır ile ilişkilerini yeniden inşa etmek için geçtiğimiz günlerde aldığı karar çerçevesinde geldi.

Kalın, Mısır ile ilişkilere de değinerek, “Sahadaki gerçekler göz önüne alındığında, Mısır ile ilişkileri normalleştirmenin hem ülkelerin hem de bölgenin çıkarına olduğunu düşünüyorum” diyerek, bölgesel güçler arasında yapılan yeni iş birliklerinin Libya’daki savaşı sona erdirme çabalarına katkı sağlayacağını vurguladı.

Şarku’l Avsat