Dezenfekte yapmakla görevli çalışanlar büyük camileri sterilize etmeye devam ediyor (Facebook)

Mısır’dan yeni Çin aşısına onay

Vilayetlerde ihtiyati tedbir denetimleri sürüyor

Mısır’dan Çin menşeli CoronaVac aşısının kullanımına onay çıktı. Koronavirüs salgınının yayılımına karşı ülkede, önleyici ihtiyati tedbirlerin uygulanmaya devam edeceğini belirten Kahire hükümeti, aynı zamanda şehirlerde salgında artışa neden olan kafe, lokanta gibi halka açık alanların kontrollerini artıracağını açıkladı.

Mısır İlaç Kurumu, Çinli Sinovac firmasının ürettiği Coronavac aşısının kullanımına acil izin verdiğini duyurdu. Kurum, bu kararı aşı güvenlik, kalite ve etkileşimini kontrole yönelik uluslararası ve yerel kriterler doğrultusunda kendi tesislerinde yaptığı değerlendirmeler sonucu aldığını belirtti.

Kurumdan önceki akşam yapılan açıklamaya göre, Coronavac ile birlikte ülkede kullanımına acil izin verilen Koronavirüs aşılarının sayısı beşe yükseldi. Daha önce Sinopharm, CoviShield-AstraZeneca, Sputnik V, AstraZeneca- AZD1222 aşılarına da acil izin verilmişti.

Mısır İlaç Kurumu, bu tür izinlerin verilmesi, Farmasötik müstahzarların kalite ve güvenilirliğini sağlamak amacıyla tıbbi ve organik karışımların uluslararası kriterlere göre test ve analizini içeren kurumun yürütme yetkileri kapsamına girdiğini vurguladı.

Mısır, şu ana kadar Sinopharm ve AstraZeneca aşılarından birden fazla parti teslim aldı. Ancak daha önce yaptığı açıklamalarda, 100 milyon aşıyı sözleşmeye bağladığını, bunun içerisinde Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) işbirliğiyle COVAX anlaşması aracılığıyla ülkeye yıl içerisinde ulaşacak 40 milyon doz da yer almaktadır. Ayrıca Kahire, Çin menşeli Sinovac şirketiyle yılda 40 Milyon doz olmak üzere söz konusu aşının Mısır’da üretilmesi ve üretim teknolojilerinin transferi konusunda iki anlaşma imzaladığını duyurdu.  Daha önce ise Rus aşısı Sputnik için de onay vermişti.

Mısır’da koronavirüs kaynaklı vaka oranları da artmaya devam ediyor. Ülkede son 24 saatte 991 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı, 58 kişi ise hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı verileri, Mısır’da dün akşam itibariyle kaydedilen toplam vaka sayısının 223 bin 514 olduğunu, bunların 167 bin 900’ünün iyileştiğini ve 13 bin 107’sinin ise hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı, bilgilendirmeye yönelik yaptığı bir açıklamada, yeni tip Koronavirüsün en hızlı yayılım gösterdiği mekanları, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, kafe, restoran, düğün salonları gibi toplu bulunulan mekanlar olarak belirledi. Bakanlık, vatandaşları koronavirüs yayılımına karşı uyararak, maske takma ve sosyal mesafe kuralına riayet edilmesiyle birlikte salgın kapsamında alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere uyma çağrısında bulundu.

Öte yandan, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ilgili birimleri, vaka sayılarının yükselişinin önlemek adına ve ordunun Koronavirüs ile mücadelede diğer devlet kurumlarına verdiği destek kapsamında, Ramazan ayında vatandaşların sıkça gittikleri adresleri dezenfekte ve temizleme işlerini sürdürüyor.

Mısır ordu sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, dezenfekte ekiplerin, Ramazan ayında hareketlilik yaşayan ülkedeki büyük camilerde temizlik ve dezenfekte yaptıklarını duyurdu. Açıklamada, temizlik ve dezenfekte işlerinin camilerin cepheleri, yerleri ve duvarlarını kapsadığını, temizlik ve dezenfekte sırasında en iyi sonuç verecek ve ilgili standartlara uygun kimyasal maddelerin kullanıldığını belirtildi.