Suudi Arabistan Vizyon 2030 ile ekonomik alandaki ilerlemesine devam ediyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ülke ekonomisinde yaşanan ivmeye ilişkin yaptığı açıklamaların yankısı sürüyor. Uzmanlar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada son beş yıl içerisinde Suudi Arabistan’da ekonomi birikimlerinin, sektörel gösterge ve petrol dışı gelirlerinden elde edilen net göstergeler ışığında başarıya ulaştığı aktardılar.

Uzmanlar, Prens Selman’ın önceki gün Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 programının beşinci yıl münasebetiyle verdiği röportaja dikkat çektiler. Vizyon 2030’un kalkınma projelerindeki temel ekonomik dönüşümlerde başarı sağlayacağını vuruguladılar.

Suudi Arabistan Yönetişim Merkezi Başkanı Naser el Sahli, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Veliaht Prens’in açıkladığı verilerin Vizyon 2030’un tüm sektörleri kapsayan programlarıyla elde edilen somut sonuçları gösterdiğini belirtti. Devletin petrol dışı gelirler, barınma ve işsizlik konusunda önemli atılımlar yaptığının altını çizdi.

Sahli açıklamasında, yaşam kalitesini yükseltmek, konut alanında iyi hizmet sağlamak, bireylerin gelirini yükseltmek ve petrol dışı gelir sağlamak konusunda ilerleme kaydetmek isteyen liderlerin kararlılığına dikkat çekti. Suudi Arabistan’da geleceğin umut verici olduğunu vurguladı.

Ülkesinin, Vizyon 2030’u duyurmasından bugüne kadar radikal, kapsamlı ve yenilenmiş değişikliklere tanıklık ettiğini belirten Sahli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının neden olduğu işsizliğin üstesinden gelindiğine dikkat çektiği açıklamasında ev sahibi olma oranının da dört yıl içinde yüzde 47’den yüzde 60’a yükseldiğini söyledi.

Veliaht Prens röportajında şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Vizyon çerçevesindeki projelerde hedeflenen rakamlara öngördüğümüzden çok daha önce yaklaştık. Örneğin Vizyon 2030’da konut ile ilgili hedefimiz 2020 için yüzde 60, 2025 için de yüzde 62’ydi. Biz 2020 yılında yüzde 60’a ulaştık. Bu da vizyon çerçevesinde ev sahibi vatandaş sayısını artırma hedefinin yüzden 62’den yüzde 70’in üzerine çıktığı anlamına geliyor.”

Ülke ekonomisinde büyüme oranının önümüzdeki yıllarda daha yüksek seviyelere çıkacağını vurgulayan Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın işsizlik oranını yüzde 14’ten yüzde 11’e indirdiği bilgisini verdi.

Muhammed bin Selman ayrıca petrol dışı gelirlerin 166 milyardan 350 milyar riyale, yılık beş milyar riyal olan yabancı yatırımların da üç kat artarak yıllık 17 milyar riyale yükseldiğini kaydetti.

Diğer yandan Suudi Arabistan Ekonomi Topluluğu üyesi Dr Abdullah el Maglut da Veliaht Prens’in geçtiğimiz dönemlerde Vizyon 2030 kapsamında ulusal ekonomiyi çeşitlendirmek için özel sektörlerle ortaklığı güçlendirdiğini söyledi. Dijital dönüşümlerin yanı sıra petrol dışı ürünler, turizm, madencilik ve askeri endüstri gibi gelecek vaat eden ekonomik sektörler yaratmak için çalıştığını kaydetti.

Maglut açıklamasında, petrol dışı ürünlerle GSYİH oranı ve G20 düzeyinde dijital dönüşüm rekabet gücünde elde edilen başarı ile gelecek vaat eden sektörler konusunda başarıya ulaşıldığı bilgisini verdi. Ekonomik büyümeye katkı sağlayan Vizyon 2030’unaynı zamanda yerel düzeyde de gelişimi desteklediğini vurguladı.

Vizyon 2030’un Suudi Arabistan’a bölgesel avantaj ve küresel çapta ekonomik güç olmak için ilham verdiğini belirten Maglut, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Pres Muhammed bin Selman’ın direktiflerinin ülke ekonomisini geliştirmek, vatandaşların refahını artırmak ve yeni nesiller için sağlam bir gelecek inşa etmek yolundaki önemine dikkat çekti.

Şarkul Avsat