Suudi Arabistan birçok bölgede aşı merkezleri açtı. (SPA)

Suudi Arabistan’da 9 milyon doz Kovid-19 aşısı yapıldı

Suudi Arabistan’da vaka sayıları artmaya devam ederken toplam 9 milyon doz aşı yapıldığı belirtildi.

Dün (Perşembe) yayımlanan istatistikler, aralık ayında aşının ilk partilerinin gelmesinden bu yana 9 milyon doz aşı uygulandığını ortaya koydu. Söz konusu dozların 587’den fazla aşı merkezinde yapıldığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 75 yaş üzeri kimselerin randevu alınmadan aşılanabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan aşı programı kapsamında, toplumsal bağışıklığa ulaşmak ve kamu güvenliğini sağlamak için aşıdan ilk dozu almayanların ve Kovid-19’a yakalanmayanların aşılanmasına öncelik vererek, 2021 yılı sonuna kadar nüfusunun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Pfizer ve AstraZeneca aşılarını onaylamasının ardından bir takım aşılar üzerindeki prosedür ve deneylerine devam ediyor. İki aşının diğer aşılardan daha güvenilir olması sebebiyle Suudi Arabistan nüfusuna söz konusu aşıların uygulandığı bildirildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, günlük bin 26 yeni vaka kaydedildiğini bildirerek toplam vaka sayısının 416 bin 307’ye ulaştığını duyurdu. Ayrıca bin 55 iyileşme vakası ile toplam iyileşen hasta sayısının 399 bin 509’a çıktığını açıkladı. Kaydedilen 11 ölümün ardından toplam ölüm sayısı 6 bin 946 olarak bildirildi.

En çok vaka Riyad’da görülüyor

Başkent Riyad, kaydedilen günlük vaka sayısı sıralamasında, 441 ile ilk sırada yer alırken, Mekke 233 vaka ile ikinci ve Şarkiye bölgesi 133 vaka ile üçüncü sırada yer aldı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı özellikle büyük şehirlerde maske takmayanları ve ihtiyati tedbirlere uymayanları uyarmaya devam ediyor.

Güvenlik güçleri ve yürütme komiteleri, şehirlerde ve valiliklerde sağlık protokollerini ihlal edenlerin tutuklanması ve faillere karşı yasal tedbirlerin alınması için ihtiyati tedbirlere uymayanların takip edilmesi çerçevesindeki çalışmalarını artırdı. Söz konusu önlemlerin salgının yayılmasını önleme ve ortadan kaldırılmasına toplumsal katkı sağlama noktasında alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, vaka sayılarının artmaya devam ettiği noktasında uyarı yaptı. Bakanlık salgını engelleme noktasında iş birliğinin önemini vurgulayarak, herkese, ihtiyati tedbirlere uyma ve sosyal mesafeye dikkat etme noktasında çağrı yaptı.

Bakanlık toplumun tüm üyelerini sağlık ve güvenliği sağlama noktasında aşı yaptırmak için “Sehhaty” uygulaması üzerinde aşıya kayıt olmaya çağırdı.

34 cami geçici olarak kapatıldı

İslami İşler Bakanlığı camilerde ibadet edenler arasında 34 yeni Kovid-19 vakasının tespit edilmesinin ardından dokuz bölgedeki 34 camiyi geçici olarak kapattı. 81 günde toplam 901 caminin kapatıldığı açıklandı. Söz konusu camilerden 862’sinin sterilizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden ibadete açıldığı belirtildi.

Riyad, kişi ve kurumların ihtiyati tedbirlere uymasını sağlama ve vaka sayılarındaki artışı engelleme noktasında aşı kampanyası başlatmaya teşvik için bir farkındalık girişimi başlattı.

Şarku’l Avsat