Yeni Delhi’de salgını kontrol altına almak için tecrit uygulaması bir hafta daha uzatıldı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ve çevresindeki bölgeleri kapsayan Delhi Ulusal Başkent Bölgesi Başbakanı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Hindistan’ın başkenti için getirilen kapanma kararının Kovid-19’u kontrol altına almak için bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

Başbakan Arwind Kejriwal, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yeni Delhi’deki kapanma uygulaması bir haftalığına uzatıldı” dedi. Mevcut kapanma süresinin pazartesi günü sona ermesi gerekiyordu. Ancak 20 milyon nüfusa sahip şehirde vakaların sayısı hızla artıyor.

Hindistan son 24 saatte koronavirüs kaynaklı rekor sayıda vaka ve ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre, bugün (Cumartesi) Brezilya ile birlikte salgının ön saflarında yer alan Hindistan, son 24 saatte 401 bin 993 yeni vaka kaydetti. 1,3 milyar nüfusa sahip Hindistan’da sadece nisan ayında yaklaşık 7 milyon yeni vaka kaydedildi.

Ayrıca son 24 saatte ülkede Kovid-19 kaynaklı yaklaşık 3 bin 523 ölüm kaydedildi. Böylece toplam can kaybı 211 bin 843’e yükseldi. Ancak bazı uzmanlar, test sayısı yeterli olmadığından ve ölüm nedenleri doğru bir şekilde kaydedilmediğinden gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

Şarku’l Avsat