Bilim insanları, Hindistan hükümetini tavsiyeleri görmezden gelmekle itham ediyor

Hindistan’da şimdiye kadar yaklaşık 150 milyon doz aşı uygulandı. Bu nüfusun yüzde 11,5’ine denk geliyor. Ülkede, 25 milyon kişi aşısının ikinci dozunu da oldu.

Hindistan bir günde 400 bin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydederken, hükümet tarafından kurulan bilimsel danışmanlar forumundan 5 bilim insanı yaptıkları açıklamada, söz konusu kurumun mart ayı başlarında, ülkede daha bulaşıcı olan yeni bir virüs türünün ortaya çıkmasına yönelik yetkililere uyarıda bulunduğunu belirtti. Bilim insanları, yapılan uyarıya rağmen federal hükümetin virüsün yayılmasını durdurmak için önemli kısıtlamalar getirmeye sıcak bakmadığını belirtti.

Çoğu maskesiz olmak üzere milyonlarca insan dini festivallere ve Başbakan Narendra Modi’nin, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderlerinin ve muhalif siyasetçilerin düzenlediği siyasi mitinglere katıldı.

Aynı zamanda, on binlerce çiftçi, Modi’nin tarım politikasındaki değişiklikleri protesto etmek için Yeni Delhi çevrelerinde oturma eylemleri düzenlemeye devam etti. Nüfus açısından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, şu anda geçen yıl görülenden çok daha şiddetli olan ikinci salgın dalgasını kontrol altına alma konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Bazı bilim insanları söz konusu salgın dalgasının, ülkede ortaya çıkan yeni varyant ve ilk kez İngiltere’de keşfedilen başka bir varyant sebebiyle hızlandığını belirtiyor.

Hindistan cuma günü 386 bin 452 yeni vaka ile küresel düzeyde rekor bir vaka sayısı kaydetti. Vaka sayılarındaki yükselme, Modi’nin 2014’te göreve gelmesinden bu yana şahit olunan en büyük kriz olarak görülüyor. Bu sorunun ele alınma yöntemlerinin, kendisi ve partisinin siyasi akıbeti üzerinde nasıl bir etki yaratacağı henüz belli değil. Diğer yandan ülkedeki genel seçimlerin 2024 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

24 saat içinde 400 bini aşan bir sayıda vaka kaydedilmesine neden olan salgın patlaması yaşanırken, Hindistan dün stoklardaki eksikliğe rağmen, topraklarındaki tüm yetişkinler -600 milyon kişi- için aşılama kampanyası başlattı.

Brezilya’nın yanı sıra salgınla mücadele hattında yer alan Hindistan’da, Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, son 24 saatte 401 bin 993 yeni vaka kaydedildi. 1,3 milyarlık nüfusa sahip olan Hindistan, Nisan ayı süresince 7 milyondan fazla yeni vaka kaydetmişti.

Ülkede dün (cumartesi) 3 bin 523 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam can kaybı 211 bin 843 kişiye yükseldi. Ancak bazı uzmanlar, koronavirüs test sayılarının yeterli olmadığı ve ölüm nedenleri doğru bir şekilde kaydedilmediği için gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Tam olarak başlatılmadan önce bile, Hindistan’ın aşılama programı geniş çapta zarar görmüş gibi görünüyor.  Salgın dalgasından en çok zarar gören Maharaştra ve Yeni Delhi de dahil olmak üzere birçok eyalet yeterli aşı stoklarının bulunmadığını belirtti. Ayrıca aşıların geniş çapta dağıtılmasının, idari anlaşmazlıklar ve fiyatlar konusunda kafa karışıklığının yanı sıra, internet üzerindeki aşı platformunda yaşanan teknik sorunlar nedeniyle tehdit altında olduğu uyarısı yapıldı.

Hindistan’da şimdiye kadar yaklaşık 150 milyon doz aşı uygulandı. Bu nüfusun yüzde 11,5’ine denk geliyor. Ülkede, 25 milyon kişi aşısının ikinci dozunu da oldu.

Mumbai’deki kalabalık bir aşı merkezinde sıra bekleyen bir vatandaş Jayanti Vasant, “Buradaki kuyruklar çok uzun, insanlar kendi aralarında kavga etmeyi bırakmıyorlar” dedi.

Delhi’de yüzlerce insan, 45 yaş altı kişilere aşı uygulayan az sayıdaki hastanelere akın etti. 25 yaşındaki Adiya Mehta “Çok sayıda insana virüs bulaştı (…) Biz sadece en kısa zamanda burada olmak istedik” dedi.

Hindistan’da salgının baskısı altında olan hastanelerden biri olan Gucarat Eyaleti’ndeki Bharuch ilçesinde bir hastanede dün çıkan yangında 16 Kovid-19 hastası ve iki hemşire hayatını kaybetti.

40’tan fazla ülkenin sağladığı uluslararası tıbbi yardımlar bu hafta, hastanelerin ciddi derecede yatak, oksijen ve ilaç kıtlığı çektiği Hindistan’a ulaşmaya başladı. Dün Fransa’daki Roissy havaalanında bir uçağa tıbbi ekipman yüklendi. Cuma günü Yeni Delhi Uluslararası Havaalanı’na, hastane ekipmanlarının yanı sıra 400’den fazla oksijen tüpü ve yaklaşık bir milyon hızlı Kovid-19 test kiti taşıyan bir ABD askeri uçağı iniş yaptı.

Şarku’l Avsat