Hamaney Zarif’in Süleymani hakkındaki sözlerini eleştirdi: ‘Düşman sözlerinin tekrarı’

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in sızdırılan ses kaydı hakkında değerlendirmelerde bulunan İran rejiminin lideri Ali Hamaney, ifadelerin hayret ve üzüntü verici olduğunu söyledi. Zarif’in İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani hakkındaki sözleri için, “Düşmanların sözlerinin tekrarı, bunlar ABD’nin sözlerinin tekrarıdır” ifadesini kullandı.

Hamaney, televizyondaki röportajında ilk kez, siyasi çevreler arasında yaygın tartışmalara yol açan Zarif’in İran’ın sözlü tarihine yönelik sızdırılan ses kaydıhakkında değerlendirmelerde bulundu. Şaşkınlığını ve üzüntüsünü dile getirirken, aynı zamanda ülkesinin dış politikasının Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmediğini vurgulayan Hamaney “Dışişleri Bakanlığı karar alıcı organ değil bunu icra edendir” dedi.

Hamaney söz konusu açıklamalarını, Zarif’in dün İnstagram hesabından paylaştığı özür metninden sonra yaptı. Zarif paylaşımında, ifadelerinin Süleymani’yi sevenleri ve ailesini incittiğini söyledikten sonra kendisini affetmelerini istedi. Sızdırılan ses kaydında Kasım Süleymani hakkında benzeri görülmemiş eleştiride bulunan Zarif, Devrim Muhafızları Ordusu ve eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Dışişleri Bakanlığı’nı saf dışı bırakarak, dış politikaya müdahale etmekle suçlamıştı.

Medyanın geçen hafta yurt dışından ulaştığı üç saatlik ses kaydının yayınlanmasıyla bir hafta süren yoğun tartışmaların ardından İran’da bu gelişmeler yaşandı.

Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla geçen yılın başlarında Bağdat’taki Devrim Muhafızları’nın dış operasyon görevlisini öldürüldüğü askeri saldırının ana nedeni olarak Amerika’nın Süleymani’nin bölgedeki etkisinden yıllardır rahatsız olması olduğunu söyledi.

Hamaney, söz konusu açıklamalardan bazılarının ABD’nin sözlerinin tekrarı olduğunu söyleyerek, “Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani hakkında düşmanların sözlerinin tekrarlamamalıyız. Devletin siyasetini kabul etmediğimiz anlamına gelecek ifadeler kullanmamalıyız. Düşmanlarımızı sevindirmemeye dikkat etmeliyiz” açıklamasını yaptı. İran medyasındaki yorumlara da eleştiri de bulunan Hamaney, Devrim Muhafızları’nın dış kolu olan Kudüs Gücü’nün, İran’ın Batı Asya’daki duygusal diplomasisini gerçekleştirdiğine ve İran’ın en etkili gücü olduğuna dikkat çekerek, “Yetkililer tarafından yapılmaması gereken büyük bir hata” ifadelerini kullandı.

Duygusal diplomasi kelimesi, Ruhani yönetiminin özellikle nükleer anlaşmada dış politikaya yaklaşımına yöneltilen eleştirilerin ana fikrini oluşturan en önemli terimler arasında yer alıyor.

Sızdırılan ses kaydı, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma amaçlı Viyana müzakerelerinin üçüncü turunun başlamasından iki gün önce yayınlandı.

Zarif paylaşımında, sızıntının General Süleymani’nin ailesini özellikle kızı Zeyneb’in ve sevenlerinin samimi duygularını incittiğini söyledi. Zarif açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Beni suçlayan ve iftira attığına inandığım herkesi affettim. Yüce İran halkı, Süleymani’nin tüm sevenleri ve özellikle de yüce ailesinin beni affetmesini umuyorum.”

Zeyneb Süleymani, Salı günü Twitter hesabında, babasının Bağdat havaalanı yakınındaki saldırı sonrasında kopan elini gösteren bir fotoğrafını, “Diplomasi uğruna sahada ödediği bedel” yorumuyla paylaşmıştı.

2013 yılından bu yana görevini sürdüren Zarif, söylediği sözlerin Süleymani’nin vazgeçilmez konumunu ve rolünü değersizleştirmediğini belirterek, “Eğer röportajdan bir kelimenin yayınlanacağını bilseydim kesinlikle söylemezdim” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani hükümeti, komplo olarak nitelendirdiği sızdırılan ses kaydı hakkında soruşturma talep etti. IRNA haber ajansı, Perşembe günü, Ruhani’ye yakın olan İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Hüsameddin Aşina’nın Zarif ile merkezde yapılan röportajın sızdırılmasının ardından istifasını sunduğunu bildirdi.

Şarkul Avsat