Nahda Barajı, önceden Sudan'a ait Beni Şangul bölgesine ait topraklar üzerine inşa edildi (SUNA)

Mısır Kıpti Kilisesi, Nahda Barajı anlaşmazlığı hattına girdi

Mısır Kıpti Kilisesi adil ve barışçıl bir çözüm çağrısında bulunurken Abiy Ahmed barajın dolumuna ilişkin tutumunu sürdürüyor.

Mısır Kıpti Kilisesi, Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı anlaşmazlığı hattına dahil oldu. Kilisenin lideri Papa 2. Tavadros krize, Mısır ve Sudan halkının su payını koruyacak adil bir çözüm bulunması çağrısı yaptı. Mısır ve Sudan, Etiyopya’nın önümüzdeki temmuz ayında baraj rezervuarının dolumunun ikinci aşamasına geçmesinden endişeli.Nil Nehri havzasındaki iki ülke, özellikle kuraklık zamanlarında baraj nedeniyle yaşanması beklenen zararın üstesinden gelebilmek için nehrin ana kolu üzerine inşa edilen barajın işletme ve doldurma kurallarını düzenleyen bağlayıcı bir yasal anlaşma talep ediyorlar.

Papa 2. Tavadros, önceki gün Kahire’deki Aziz Mark Kıpti Ortodoks Katedrali’nde Paskalya Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mısır, Nil’e hayat ve asalet verdi. Biz Mısır devletinin ulusal bir kilisesi olarak Mısırlıların ve Sudanlıların yararına adil bir çözüm bulma çabasında Kahire’yi destekliyoruz. Yunan tarihçisi Herodot’un ‘Mısır Nil’in bir armağanıdır’ sözüne atıfta bulunmak istiyorum. Aslında Nil’e Mısır hayat verdi ve anlam kattı. Mısırlıların medeniyetinden kazandığı asaleti verdi. Nil’e hiç kimse Mısır ve Mısırlılar kadar katkı sağlamadı.”

Papa 2. Tavadros, konuyla ilgili olarak Mısırlı yetkililere verdiği destek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Siyasi liderliği, Mısır halkının ve Sudanlı kardeşlerinin Tanrı’nın onlara bahşettiği haklarını garanti altına alan su sorununa kapsamlı ve adil bir çözüm bulma çabalarında destekliyoruz. Hepimiz tek bir kıtada, Afrika Kıtası’nda yaşadığımız için Etiyopya’ya kardeş ülke gözüyle bakıyoruz. Etiyopya hükümetine ve halkına endişe, çatışma veya sorun yerine katılım, iş birliği ve kalkınma çağrısında bulunuyoruz. Böylece ebedi Nil Nehri’nin kardeşleri olarak birlikte adım atmak istiyoruz. Afrika topraklarında yüzlerce ve binlerce yıl yaşamış olan tüm bu halklar için hep birlikte çalışmalıyız. Tüm iyi diplomatik ve siyasi çabalarda başarılı olmak ve başka hiçbir yola başvurmamak için Tanrı’ya dua ediyoruz.”

Nisan ayı başlarında Kongo’nun başkenti Kinşasa’da yapılan son müzakere turu, barajın doldurulmasına ve işletilmesine ilişkin mekanizma konusunda Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında bir anlaşmaya varılamadığı için başarısızlıkla sonuçlandı.

Etiyopya, müzakerelerin yeniden başlamasına karşın barajın inşaatını tamamlama ve doldurma sürecini uygulama konusundaki kararlılığını yineledi. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed dün Nahda Barajı’nın inşaatının tamamlanmaya yaklaştığını bildirdi. Ahmed, Paskalya Bayramı vesilesiyle Etiyopya Hıristiyanlarına gönderdiği tebrik mesajında ülkesinin planlandığı üzere barajın doldurma işleminin ikinci aşamasını temmuz ayında tamamlayacağını belirtti.

Abiy Ahmed açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Etiyopya, bir yandan Nahda Barajı diğer yandan da birçok zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor. Umut ve mücadelenin sürdüğü bir zamanda Paskalya’yı kutluyor. Karar vermek ve baraj projesini başarılı bir şekilde tamamlamak için zaman ve koşullarla mücadele ediyoruz. Ancak düşmanlarımız Etiyopya’daki kalkınma sürecine giden yolu tıkamaktan çekinmeyecekler.”

Nahda Barajı’nın doldurulmasında ikinci aşamaya geçilmesinin mevcut çatışmayı daha da artırması bekleniyor. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi kısa bir süre önce yaptığı açıklamada “Nil suları kırmızı çizgidir. Su haklarımızın ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz” uyarısında bulunmuştu.

Mısır Temsilciler Meclisi Yerel Yönetim Komitesi Sekreteri Amr Derviş de Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin Dışişleri Bakanlığı’nın Mısır’ın ve Kudüs’teki Deyrussultan Manastırı’nda bulunan Mısırlı rahiplerin haklarını savunmak için aldığı tedbirlere ilişkin Temsilciler Meclisi’nde açıklama yaptı. Derviş açıklamasında, Etiyopyalı ruhbanların Kudüs’teki Mısırlı rahiplere yönelik kışkırtmalarına ve işgal güçlerinin suç ortaklığına ve Kudüs’teki kutsal topraklarda bulunan Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi’ne ait Deyrussultan Manastırı’na Etiyopya bayrağını yerleştirmesine dikkat çekti.

Derviş ayrıca Mısırlı rahiplere yönelik bu provokasyonları, gizli anlaşmaları ve sosyal medyada yayılan ihlalleri belgeleyen korkunç olaylara işaret etti.

Deyrussultan Manastırı’ndaki Mısırlı rahipler, Etiyopyalı rahiplerin manastırın avlusuna Paskalya Bayramı’nı kutlamak için Etiyopya bayrağını yerleştirmeleri ve çadır kurmaları ile yaşanan gerilimin ortasında kalmış, ardından çadırlar kaldırılmıştı.

Şarku’l Avsat