Tunus’taki aşı programı doktorların grevi nedeniyle askıya alındı

Tunus’taki sağlık merkezlerinde yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı programı, ülkenin üçüncü dalgaya tanık olduğu bir dönemde, doktorların üç günlük grevi nedeniyle kesintiye uğradı.

Doktorlar, Eczacılar ve Diş Hekimleri Sendikası, bugünden itibaren, acil hizmetler haricinde, aşılama süreci de dahil olmak üzere kamu hastanelerinde tüm sağlık hizmetlerini kapsayan bir grev başlatacak.

Sendika ve Sağlık Bakanlığı arasındaki anlaşmazlıklar, salgın ödeneği gibi mali hibeler, geçici doktorların ve sözleşme statüsünün düzenlenmesi, temel meslek yasasının değiştirilmesi ve diğer mesleki talepleri içeriyor.

Sendikanın grev kararı, aşı randevu tarihleri kısa mesajlarla bildirilen vatandaşların akınına tanık olan sağlık merkezlerinde aşırı kalabalığa yol açtı.

Bakanlık, aşılamanın Tunusluları koronavirüsten korumak için mutlak bir öncelik olduğunu vurgulayarak, doktorları yaklaşık 40 bin kişinin aşı olmasını engelleyecek olan grevden vazgeçmeye ve müzakerelere devam etmeye çağırdı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre aşı programının başlamasından 50 gün sadece 400 bin 363 kişiye tek doz aşı yapılırken, yaklaşık 95 bin kişiye iki doz aşı yapıldı.

Şarkul Avsat