Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

Abbas ve Burgiba’nın sonu

Ebeveynlerin çocuklarına sürekli tekrarladığı bir söz vardır: “Söylediğimi yap yaptığımı yapma.”

Görünüşe göre Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Tunus’un meşhur Devlet Başkanı Burgiba’nın tavsiyeleri hususunda bu tutumun tersini benimsemiş.

Rahmetli Burgiba’nın Filistinlilere İsrail ile olan ilişkilerine dair meşhur bir tavsiyesi vardı “Önce al sonra pazarlık yap.”

Ancak Burgiba’nın siyasi hayatı darbe, azil ve zorunlu ikamet ile sona erdi ve bu tecrübeli liderin siyaset sahnesinden uygun zamanda çıkma konusunda bir fikri yoktu.

Filistin Devlet Başkanı, Burgiba’nın “Önce al ve sonra pazarlık yap” tavsiyesine uymadı, ancak kendisinin siyaset sahnesinden çıkmak için uygun olan zamanlama hakkında bir fikri olmaması özelliğini taşıyor, kısaca; Abbas, Burgiba’nın pazarlık tavsiyesini dinlemedi ama siyaseti terk ederken yaptığı hatayı yaptı.

Neden bundan bahsediyorum?

Nedeni açık, şöyle ki; Abbas, Yüzyılın Anlaşması’na tepki olarak seçim istediği zaman tuzağa düştü ve bu sırada “diyalog dönemi” adıyla yeni bir dönem olarak Filistinlilerin ortak iletişim ve çalışma dönemini ilan etti.

O gün Abbas açıklamasında “bir olabilmek için basit sıkıntıları göz ardı etmeliyiz, eğer bir olursak tüm dünya ayağa kalkacak ve bizi selamlayacaktır” dedi. Ancak dünya bunu umursamadı ve İsrail’e Kudüs’teki seçim prosedürlerini kolaylaştırmak için baskı yapmadı.

Bu nedenle Abbas seçimleri erteleme kararı aldı ve yasal bir kriz içine girdi zira tüm Filistin partileri ve kamuoyu hatta uluslararası toplum seçimlerin zamanında yapılmasını talep ediyor.

Abbas, Kovid-19 salgını sürecinde seçim istemekle hata yaptı ve “tüm dünya ayağa kalkacak ve bizi selamlayacaktır” sözündeki beklentilerini karşılamayan dünyanın nabzını tutamadığı için de hata yaptı, Filistin yönetimi siyaseti görmezden gelip duygularıyla hareket etti.

Dünya, -geçenlerde Abbas’ın sızdırılan ses kaydı doğruysa- Çin, Rusya ABD ve tüm Arapların namusuna küfür eden, ancak İsrail hakkında tek kelime bile etmeyen Abbas’ın yanında durmayacaktır. Ses kaydı ve kullanılan kelimelerden ziyade dünya Filistinlilerin yanında saygıdan dolayı durmayacaktır.

Abbas, ABD Dışişleri Bakanıyla telefonda görüşmeyi reddediyor ve ABD Başkanı dışında kimseyle konuşmayacağını söylüyor. Bunun siyasetle hiçbir ilgisi yok çünkü siyaset, mümkün olanların yapıldığı bir sahadır.

Filistinlilerin, İran’ın nükleer meselesinde İsrail’in ABD ile olan tutumunu düşünmeleri yeterli olacaktır.

Şunu da ekleyebiliriz: Bazı adamlarının ahmaklıklarına sinirlenip “adamlık nerede kaldı” diyen Halife Mu’tezid nerede Filistin yönetimi nerede?!

Bu nedenle, 2006 yılından beri “Hamas” nedeniyle ertelenen seçimlerin zamanlamasında Abbas hata yaptı ve başta uluslararası toplum olmak üzere buna siyasi zemin hazırlamamakla hata yaptı.

Seçim takvimine riayet etmemekle de hata yaptı. Ancak Abbas’ın en büyük hatası yeni dönem için genç Filistinli liderler yetiştirmemesi ve artık bir önceliği kalmayan Filistin davasında yapabileceğini yapmaması oldu.

Bunun aksini iddia eden, bölgesel değişimler, ciddi uluslararası dönüşümler ve tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik riskler karşısında kendini kandırıyordur.

Sayın Abbas bu, sizi seven birisinin tavsiyesidir.

Şarkul Avsat

Tarık Alhomayed
Suudi yazar. Şarku’l Avsat eski genel yayın yönetmeni