Korona ile mücadelede dünyada yaşanan gelişmeler

Hindistan’daki sağlık durumu, dün (Salı) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu yana kaydedilen vaka sayının 20 milyon eşiğini aşmasının yanı sıra hastanelerdeki hasta sayısının artması ile giderek daha kötü bir hale gelirken, Avrupa ülkeleri ve ABD epidemiyolojik durumun iyiye gitmesi sonucunda Kovid-19 kısıtlamalarını hafifletti.

Hindistan’da dün 350 binden fazla vaka kaydedildi ve geçen hafta kaydedilen 402 bin vakaya kıyasla hafif bir düşüş yaşandı. Sağlık Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Lav Aggarwal, “Pozitif yöne doğru ilerlendiğini gösteren çok erken bir işaret var” dedi.

Hindistan’da, düzenlenmelerine izin verilen dini festivallerin ve mitinglerin yanı sıra Narendra Modi hükümetinin salgına karşı rehavet göstermesi sebebiyle 226 binden fazla can kaybı yaşandı. Uzmanlar, dünya genelinde 3 milyon 241 binden fazla insanın ölümüne neden olan salgındaki gerçek can kaybının daha fazla olduğunu düşünüyor.

Hindistan’da kaynaklara ihtiyacı olan ve sağlık krizi ile yüzleşmeye hazır olmayan sağlık sistemi, son günlerdeki uluslararası yardım akınına rağmen yatak, ilaç ve oksijen sıkıntısı ile yüzleşiyor. Diğer yandan, dünyanın en iyi Kriket Turnuvalarından biri olan Hindistan Kriket Ligi’nin organizatörleri dün yaptıkları açıklamada , mayıs ayında ülkede düzenlenmesi planlanan turnuvanın, Kovid-19’un yayılması sebebiyle ertelendiğini duyurdu.

Ülkede salgının kontrol altına alınmasına yönelik mücadele kapsamında, sosyal mesafe önlemleri uygulanmasına rağmen, dün binlerce Şii Müslüman, komşu doğu Pakistan’ın Lahor kentinde dini bir yürüyüşe katıldı.

Avusturalya’da, Canberra, salgının şiddeti nedeniyle, kendi vatandaşları da dahil olmak üzere Hindistan’dan gelen yolculara sınırlarını kapatmasının ardından, Hindistan’da mahsur kalan binlerce Avustralyalının hükümete yönelik öfkesi giderek artıyor.

Maldivler’de mahsur kalan Avustralyalı kriket oyuncusu Michael Slater Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Hükümetimiz Avustralyalıların güvenliğini önemseseydi eve dönmemize izin verirdi. Bu bir utanç!!! Sayın Başbakan ellerinize kan bulaşmış durumda” ifadelerini kullandı. Avustralya cumartesi günü yaptığı açıklamada, aktarmalı uçuşlarla Hindistan’dan dönen vatandaşlarını 5 yıl hapis cezası riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarmıştı. Başbakan Scott Morrison salı günü hapis cezası konusunda geri adım atsa da Hindistan’dan dönüş konusunda yasak devam ediyor.

Brezilya’da aşı uygulamaları ertelendi

Hindistan’dan sonra salgından en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya’da aşı uygulamaları ertelendi.

Porto Alegre şehri de dahil olmak üzere Brezilya’nın 7 büyük şehrinde, Çin tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ikinci dozlarının uygulanması aşı eksikliği nedeniyle askıya alınırken, ABD medyasında pazartesi günü yer alan haberlere göre, gelecek haftalarda ABD’nin 12 yaş ve üstü çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının uygulanmasına izin vermesi bekleniyor.

Kanada’da, hükümete aşı konusunda danışmanlık yapan bilimsel komite pazartesi günü, Johnson&Johnson aşısının kullanımının 30 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlandırılmasını tavsiye etti.

Danimarka Johnson & Johnson aşısını yasakladı

Nisan ayında AstraZeneca aşısının kullanımı tamamen durduran ilk Avrupa ülkesi olan Danimarka ise, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Johnson & Johnson aşısına onay vermiş olmasına rağmen, aşının potansiyel ciddi yan etkili sebebiyle kullanımının tamamen durdurulduğunu açıkladı. Danimarka salı günü yaptığı açıklamada, epidemiyolojik durumun kontrol altına alınması ve sağlık pasaportlarının çıkarılması sayesinde ülkenin yeniden açılma aşamalarını duyurdu.

Sinema ve tiyatroların yanı sıra, spor kulüpleri, ziyaretçilerinin 72 saati geçemeyen bir süre önce yapılmış ve negatif sonuç alınmış bir test sonucu, aşı olunduğunu kanıtlayan belge veya kısa süre önce enfeksiyonun atlatıldığını gösteren bir belge içeren sağlık pasaportunu gösterenlere perşembe gününden itibaren kapılarını yeniden açılabilecek.

Fransa açılma için 19 Mayıs’ bekliyor

Hastaneye yatırılmaya ihtiyaç duyan vaka sayılarındaki yavaş bir düşüş yaşanırken Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Fransa’da, mağazaların, sinemaların, müzelerin, tiyatroların, barların ve restoranların açık alanlarının yeniden açılmasını içeren aşama 19 Mayıs’a kadar beklenmesi gerekecek.

AB aşı olanlara seyahat kısıtlamasını kaldırmayı görüşecek

Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye ülkesinden temsilcilerin bugün (Çarşamba), gerekli aşı dozlarını almış üçüncü ülkelerden gelen gezginlerin AB ülkelerinde girmelerine izin verilmesine yönelik AB Komisyonu’nun tavsiyesini görüşmesi bekleniyor. AB’de durumun iyiye gitmesine rağmen, Münih’te genellikle 18 Eylül-3 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşen ve milyonlarca insanı bir araya getiren bira festivali, salgın nedeniyle üçüncü kez iptal edildi.

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, sonbaharda etkinliğin düzenlenmesi için sağlık durumunun hala ‘belirsiz’ olduğunu söyledi.

Florida kısıtlamaları kaldırdı

Can kayıpları açısından salgından en çok zarar gören ABD’de, Florida pazartesi günü, aşıların etkinliği ve eyalette bulunması sebebiyle, yürürlükte olan Kovid-19 kısıtlamalarının tamamının kaldırıldığını duyurdu.

23 milyonluk bir nüfusa sahip olan Florida’da yaklaşık 9 milyon kişi en az bir doz aşı oldu.

Daha önce ABD’deki salgının odak noktası haline gelmiş olan New York’ta pazartesi günü Vali Andrew Cuomo koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi için uygulanan kısıtlamaların çoğunun kaldırıldığını duyurdu. Bu karar ile, şehirdeki metroların 24 saat çalışmasına yeniden izin verildi.

Cuomo, 19 Mayıs’tan itibaren, mağazalar, restoranlar, sinemalar ve müzeler dahil olmak üzere, şehirdeki birçok ticari ve kültürel tesis için belirlenen ziyaretçi kısıtlamalarının kaldırılacağını belirtti.