Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri

Mısır ve Türkiye arasında istikşafi görüşmeleri devam ediyor

İlişkileri normalleştirmeye çalışan Mısır ve Türkiye arasında istikşafi görüşmeleri devam ediyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke dışişleri bakanlığı yetkilileri arasında bugün (Çarşamba) Kahire’de Mısır-Türkiye görüşmeleri yapılacak.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Mısır ve Türkiye arasındaki istişarelere ilişkin yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sened Loza ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sadat Önal başkanlığındaki heyetler arasında 5-6 Mayıs’ta Kahire’de Mısır- Türkiye arasında istişari görüşmeler yapılacak.”

Açıklamaya göre istikşafi görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili düzeyde ve bölgesel bağlamda normalleşmesine odaklanılacak.

Ankara, Kahire ile yeniden temasa geçmek için son aylarda hamlelerde bulundu.

Türkiye’nin çabalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, geçtiğimiz ay Kahire ile Ankara arasındaki temasların yeniden başladığını, ancak iki ülke arasındaki bağları tam olarak yeniden kurmak için sözlerin tek başına yeterli olmadığını ifade etti.

Şukri, Mısır resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin politikasında, yaklaşımında ve hedeflerinde Mısır politikalarına uyacak bir değişiklik olduğunu ve bölge yararına ilişkileri normalleştirmeyi yeniden sağlayacak bir durum olduğunu tespit edersek, bu koşulları eski normal haline getirmek için bir zemin olabilir” dedi.

Müslüman Kardeşler üyesi olan ve Türkiye’nin desteğini alan eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında devrilmesinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkiler kötüye gitmişti. Mısır, Müslüman Kardeşleri terörist olarak nitelendiriyor.

Şarku’l Avsat