Kuveyt’te son 24 saatte bin 253 yeni koronavirüs vakası ve 11 ölüm kaydedildi

Kuveyt Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, son 24 saatte bin 253 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken ülkede toplam vaka sayısı 279 bin 85’e yükseldi. Kovid-19 nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaydı bin 601’e ulaştı.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened günlük yaptığı basın açıklamasında, yoğun bakımda tedavisi süren toplam hasta sayısının 207 olduğunu açıkladı.

Dr. Abdullah es-Sened, son 24 saatte bin 213 kişinin sağlığına kavuştuğunu ve toplam iyileşen sayısının 262 bin 582’ye ulaştığını bildirdi.

Dr. Sened, 207 hastanın daha yoğun bakım ünitesine alındığını ve böylece ülkede gerekli tıbbi bakım desteği alan yoğun bakım hastasının 14 bin 902 olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Dr. Sened, son 24 saat için 8 bin 899 kişiye daha test yapıldığını ve toplam test sayısının 2 milyon 360 bin 837’ye yükseldiğini açıkladı. Yapılan test sayısına göre vaka oranı yüzde 14,08.

Vatandaşların ve ülkede ikamet edenlerin alınan tüm önlemlere bağlı kalması, başkalarıyla temastan kaçınması ve sosyal mesafe uygulaması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Sened, talimatları, önerileri ve salgının yayılmasına katkıda bulunacak tüm etkenleri görmek için Sağlık Bakanlığı’nın resmi hesaplarının ve resmi makamlarının ziyaret edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Kuveyt İçişleri Bakanlığı, vatandaşların, çiftlik, şirket ve gayrimenkul sahiplerinin, koronavirüs aşısı aldıklarına dair kanıt sunmaları halinde, 22 Mayıs’tan sonra İşbirliği Konseyi ülkelerine seyahat izni verileceğini açıkladı.

Bakanlık Güvenlik İlişkileri ve Basın Genel Müdürlüğü, Çarşamba günü yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun 22 Şubat 2021 tarihli kara ve deniz sınır geçişlerinin kapatılmasına ilişkin kararında, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine seyahat etmek isteyen, çiftlik, şirket ve gayrimenkul sahiplerinin muaf tutulacağını bildirilmişti.

Bu istisnanın mevcut 22 Mayıs’a kadar geçerli olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan, “Bu tarihten sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen hükümlere uygun olarak koronavirüse karşı aşı yaptıranlara ve gerekli belgeleri sunan kişilere izin verileceğini” sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat