Araştırma: Koku alma duyusu güçlü olan arılar koronavirüsü tespit edebilir mi?

Hollandalı araştırmacılar, koronavirüsü tespit etmek için koku alma duyusu güçlü olan bir grup arı üzerinde çalışma yürüttü. Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, bu yöntemin test sonuçları için bekleme süresini kısaltacağını ifade etti.

Reuters’ın haberine göre, Wageningen Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları, arıları eğitmek için onlara Kovid-19 pozitif ve negatif numuneler sundu. Pozitif numune örneklerinde arılara şekerli su verildi. Negatif numune verilen arılara ise şekerli su verilmedi.

Proje ekibinin içinde yer alan Viroloji Profesörü Wim van der Poel, arının eğitildikten sonra her pozitif numuneden sonra dilini çıkardığını söyledi. Araştırmacılar, arıların dillerini pozitif örneklere uzatması sonucu kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasını doğrulayabileceğini belirtti.

Koronavirüs testinin sonucunu almak saatler, belki de günler alır, ancak arılar sayesinde bu durumun süresi kısalabilir. Yetkililer, yeni çalışmanın maliyetinin düşük olduğunu, test sayısının az olduğu ülkelerde bu yöntemin kullanılabileceğini ifade etti.

Şarkul Avsat