Dr. Ahmed el-Mandhari

WHO: Çin’in iki aşısı acil kullanım listesine dahil edilmek için inceleniyor

WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Mandhari, 2024’ten önce toplumsal bağışıklığın sağlanmasını umut ettiklerini  söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaygın olarak kullanılan aşıların uluslararası standartları karşılayıp karşılamadığına ilişkin incelemelerine devam ediyor. WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ahmed el-Mandhari şu an beş aşının kullanım için ruhsat aldığı bilgisini verdi. Mandhari, Çin aşıları Sinovac ve Sinopharm’ın acil kullanım listesine dahil edilmek üzere incelendiklerini kaydetti.

Mandhari, örgütün bu hafta iki Çin aşısının ruhsatlandırılması ve bölgede kullanılma olasılıklarına ilişkin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada iki aşının (Sinovac ve Sinopharm) etkinliklerinin ve güvenliklerinin belgelenmesi ve acil kullanım listesine dahil edilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı aşı üreticileri, WHO tarafından acil kullanım listesine dahil edilme veya aşının kullanımına izin verilme noktasındaki başvurularında gecikiyorlar. Söz konusu aşıların bazıları ulusal makamların onayları ile birkaç ülkede kullanılmış olabilir.”

Mandhari, açıklamasında söz konusu aşıların WHO veya benzeri kuruluşlar tarafından herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmadığına dikkat çektiğini belirterek bunlar arasında Çin ve Rus Sputnik-V aşısının olduğunu söyledi.

Mandhari, toplumsal bağışıklık kazanılması ile ilgili beklentilere ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

“Net bir tarih vermek zor. Ancak çeşitli ülkelerde nüfusun büyük bir bölümünün 2023 ve 2024 yıllarından önce aşılanmış olmasını umut ediyoruz. Böylece halk sağlığı önlemlerine ve önleyici tedbirlere bağlı kalarak salgını kontrol altına alma ve yayılmasını engelleme noktasında toplumsal bağışıklığa ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece kademeli olarak normal yaşama dönebiliriz.”

WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ahmed el-Mandhari sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar 1 milyar 48 milyon doz aşı dağıtıldı. Aşıların dağıtımının dengeli ve adaletli bir şekilde yapılmasını umuyoruz. 5 Mayıs itibariyle dünya genelinde doğrulanmış vaka sayısı 155 milyon, ölü sayısı ise 3,24 milyona ulaştı. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde 4 Mayıs itibariyle toplam 9,2 milyon vaka kaydedildi. 185,8 bin kişi ise yaşamını yitirdi. ”

Manzari Afrika’daki durum ve bölgeyi bekleyen sıkıntılı sürece ilişkin de şunları söyledi:

“Afrika, vaka sayısı açısından dünyanın sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Afrika’da vaka sayısı 3,33 milyona ulaştı. Bölgede virüs hızla yayılıyor. Bölgede ayrıca aşı dağıtımını engelleyen faktörler de mevcut. Toplumların karamsarlığa düşmeden ve rehavete kapılmadan, önleyici tedbirlere ve halk sağlığı uygulamalarına uymaya devam etmesini umut ediyoruz.”