ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi: Solunum yoluyla gerçekleşen yayılım virüsün en etkili bulaşma biçimi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüsün bulaşma yollarına ilişkin açıklamalarını dün (Cuma) güncelledi.

CNN’nin aktardığına göre CDC’den yapılan açıklamada solunum yoluyla gerçekleşen bulaşmanın virüsün en etkili yayılım yollarından biri olduğunun altı çizilirken, yüzeylerden virüs kapma riskine daha az vurgu yapıldı.

CDC internet sitesinde yapılan değişiklikler, virüsün solunum yoluyla yayıldığını vurgulayan son açıklama ile uyumlu bir şekilde geldi. Sitede virüsün yayılma tehlikesi sırasıyla şu şekilde yer aldı; solunum yoluyla yayılım, virüsün göze teması ile gerçekleşen yayılım ve virüsün insanların dokunduğu yüzeylere yerleşmesi yoluyla gerçekleşen yayılım.

CDC’nin güncellenen internet sitesinde virüsün yayılımı ile ilgili şu ifadeler yer aldı: “Enfekte bir kişinin damlacıklar ve virüsü içeren çok küçük partiküller soluması sırasında virüs yayılır. Bu damlacıklar ve parçacıklar diğer insanlar tarafından solunabilir veya gözlerine, burunlarına veya ağızlarına düşebilir. Bazı durumlarda insanların dokundukları yüzeyleri kirletebilirler. Enfekte kişiye 6 metreden daha yakın olan kişiler risk altındadır.”

Şarku’l Avsat