BioNTech, Kovid-19 aşısını fakir ülkelere daha düşük fiyatlarla satmayı planlıyor

Kovid-19’a karşı aşı geliştiren Alman aşı üreticisi BioNTech şirketi, aşı patent haklarının kaldırılmasını uygun görmediğini belirtirken, fakir ülkeleri aşı fiyatları açısından göz önünde bulundurmayı planladığını açıkladı.

Şirket bugün (Cumartesi) Almanya’nın Mainz kentindeki Genel Merkezi’nden yaptığı açıklamada, “Düşük gelirli veya geliri ortalamanın altındaki ülkelere aşımızı kar amacı gütmeyecek bir fiyatla sağlayacağız” dedi.

Şirket ayrıca, üretim kapasitelerinin sürekli artırılmasının salgını sona erdirmeye yardımcı olacağını vurguladı. Açıklamada, “Bunu başarmak için hükümetler ve üreticilerin yanı sıra uluslararası ve ulusal düzenleyici kuruluşların, düşük gelirli ve ortalamanın altındaki ülkelerin mevcut üretim tesislerinden tedarikini ortaklaşa desteklemeli ve yeni onaylanmış sahaların belirlenmesine yardımcı olmalıdır” ifadesi yer aldı.

Şirketten bir sözcü yaptığı açıklamada, patentlerin aşının üretimi veya tedariki için belirleyici faktör olmadığını belirterek, aşı üretiminin karmaşık bir süreç olduğunu ve gerekli koşullar karşılanmazsa aşının kalitesi, güvenliği ve etkinliğinin etkilenebileceğini ifade etti.

Sözcü aynı zamanda, şirketin Kovid-19 aşı patentini geçici olarak kaldırdığı yönündeki haberleri yalanladı.

Patent hakkına ilişkin şu anda siyasi tartışmalar yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), fakir ülkelerdeki vatandaşlara uygun fiyatlı aşı tedarik edilebilmesi için genel bir askıya alma çağrısında bulundu. ABD hükümeti bu talebe katılırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel bu teklife karşı çıktı. Avrupa Birliği ise bunu krize kapsamlı bir çözüm olarak görmediğini ifade etti.

Şarku’l Avsat