Suudi Veliaht Prensi, dün Pakistan Başbakanı ile Cidde'deki es-Salam Sarayı'nda bir araya geldi (SPA)

Cidde’deki Suudi Arabistan-Pakistan görüşmeleri, ortak bir koordinasyon konseyi ile güçlendirildi

Veliaht Prens ile görüşen İmran Han, Suudi Arabistan Kralı’nın liderlik rolüne övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pakistan Başbakanı İmran Han ile bu sabah Cidde’de bulunan es-Salam Sarayı’ndaki Kraliyet Divanı’nda bir araya geldi.

Söz konusu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliği, ikili işbirliği ve koordinasyon ufkunun genişletilip yoğunlaştırılması ve bunların çeşitli alanlarda artırılmasının önemine değinen taraflar, bölgesel ve uluslararası arenalarda iki ülkeyi ilgilendiren konular hakkında güvenlik ve istikrarı destekleyip geliştirmeye katkıda bulunacak şekilde görüş alışverişinde bulundu.

Başbakan İmran Han, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz’in İslam birliğini teşvik etmedeki liderlik rolüne, İslam ümmetinin karşı karşıya olduğu sorunları çözmedeki olumlu rolüne ve bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik çabalarına övgüde bulundu.

Krallığın 2030 Vizyonu ve Pakistan’daki kalkınma öncelikleri ışığında mevcut yatırım alanları ve fırsatları keşfederek iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirme ve geliştirmenin yollarını ele alan taraflar, ikili askeri ve güvenlik ilişkilerinin gücünden duydukları memnuniyeti teyit etti. Aynı zamanda iki ülke arasındaki ortak hedeflere ulaşmak için daha fazla işbirliğinde bulunmaya karar verdi.

İslam dünyasındaki radikalizm ve şiddetle mücadelenin, mezhepçiliği reddetmenin ve uluslararası barış ve güvenliği sağlama yönünde ortak çabalarda bulunmanın önemine değinen iki taraf, herhangi bir din, ırk ve renk ile ilgisi olmayan terörizm olgusuyla mücadelede ortak çabaların sürdürülmesinin, kaynağı ne olursa olsun tüm tezahürleriyle terörizm ile mücadelenin önemini vurguladı.

Kendi kaderini tayin hakkı, aynı zamanda Arap Barış Girişimi içeriğine uygun olarak başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 öncesi sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurma hakkı başta olmak üzere Filistin halkının tüm meşru haklarına tam destek verdiklerini vurgulayan taraflar, Suriye ve Libya’daki siyasi çözümlere ve Birleşmiş Milletler ve temsilcilerinin bu konudaki çabalarına verdikleri desteğin altını çizdi.

Taraflar, Yemen krizinde Körfez Girişimi’nin temsil ettiği üç referansa, uygulama mekanizmasına, kapsamlı ulusal diyaloğun sonuçlarına ve 2216 sayılı karar dahil olmak üzere ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına istinaden kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma çabalarını desteklemenin önemini de teyit etti. Husi milisler dahil olmak üzere terörist gruplar ve milislerin Suudi topraklarında balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla hayati tesislere ve sivil nesnelere yönelik saldırılarını kınayan iki taraf, petrol ihracatı ve dünyanın istikrarlı enerji kaynağı güvenliğine yönelik tehdide dair ciddi endişelerini dile getirdi. Pakistan Başbakanı, bölge ve halkının yararı ve kalkınması yönünde Yemen’de güvenlik ve istikrar sağlamayı amaçlayan Suudi girişimine övgüde bulundu.

Suudi hükümetinin G20 Zirvesi’ni organize etmedeki başarısını, bu kapsamda ekonomik, kalkınma, çevre, sağlık, enerji ve diğer tüm alanlarda aldığı olumlu kararları tebrik eden Başbakan İmran Han, aynı zamanda Prens Muhammed bin Selman’ın başlattığı ‘Yeşil Suudi Arabistan’ ve ‘Yeşil Ortadoğu’ girişimlerini, Suudi Arabistan’ın iklim değişikliği kriziyle mücadele etmedeki rolünü memnuniyetle karşılayarak bunların bölge sakinleri üzerindeki etkilerine övgüde bulundu. Veliaht Prens ise Pakistan Başbakanı’nın ‘Temiz ve Yeşil Pakistan’ girişimi ve ‘10 Billion Tree Tsunami’ projesinden övgüyle bahsetti.

Pakistan Başbakanı, Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıl koronavirüs salgınının getirdiği zorluklara rağmen hac sezonunu düzenleme, iki kutsal cami ve ibadetçilerine hizmet vermede harcadığı çabaları takdir etti.

Söz konusu oturumda imzalanan anlaşmalar ve mutabakat zaptları arasında; uyuşturucu ve psikotrop maddelerin yasadışı ticaretiyle mücadele alanında imzalanan bir mutabakat zaptı, özgürlükten mahrum bırakan cezalardan hüküm giymiş mahkumlara dair işbirliği anlaşması, suçla mücadelede başka bir işbirliği anlaşması, Suudi Kalkınma Fonu ile Pakistan Cumhuriyeti arasında enerji, altyapı, ulaşım, su ve iletişim alanlarındaki uygun projeleri finanse etme yönündeki mutabakat zaptı bulunuyor.

Önemli görüşmeler

Dün resmi bir ziyaret kapsamında Cidde’ye gelen Pakistan Başbakanı’nı Prens Muhammed bin Selman karşıladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dün Cidde’de Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ortak endişe alanlarının yanı sıra özellikle askeri ve savunma alanlarındaki ikili ilişkiler ve bunları geliştirme yolları ele alındı.

Ardından bir araya gelen Suudi Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı, askeri ve savunma alanlarını, iki tarafın da endişe duyduğu ortak konuları, aynı zamanda güvenlik ve istikrarı sağlama yönündeki ortak işbirliğini geliştirmenin yollarını ele aldı.

İmran Han’ın bu ziyaretinin iki ülke ilişkilerini ve aralarındaki uyumu artırdığını doğrulayan Suudi Arabistan’ın İslamabad Büyükelçisi Nevaf el-Maliki; ekonomi, güvenlik, medya ve iklim anlaşmalarının yanı sıra iki ülke arasında daha yüksek bir koordinasyon konseyi üzerindeki anlaşmanın önemine işaret etti.

Pakistan Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Özel Temsilcisi Şeyh Tahir Mahmud Eşrefi, imzalanacak anlaşma ve mutabakat muhtıralarının ikili ilişkilerin çeşitli alanlarda daha geniş işbirliği ufuklarına taşınmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Diğer yandan Pakistan’ın eski Suudi Arabistan Büyükelçisi Han Hişam bin Sadik ise Suudi Arabistan’ın ‘Pakistan’ın en önemli stratejik müttefiklerinden biri’ olduğunu söyledi. Pakistan halkının Suudi liderliği ve Suudi halkına büyük saygı ve takdir duyduğunu belirten Sadik, “Krallığın tüm sıkıntıları ve zor zamanlarında her zaman Pakistan’ın yanında olduğu ortada. İki ülke arasındaki güvenlik ve siyasi işbirliğinin istisnai olduğuna şüphe yok” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat