Prens Mevlay Raşid, önceki gün Rabat'taki evinde Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed el-Ahmed es-Sabah'ı kabul etti (MAB)

Kuveyt, Fas ile olan ortak vizyonuna vurgu yaptı

Fas Prensi Mevlay Raşid, dün Fas’ın başkenti Rabat’ta Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed el-Ahmed es-Sabah ile yaptığı görüşmede, Kuveyt Emiri Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan Fas hükümdarı Kral VI.Muhammed’e iletilmek üzere bir mektup aldı.

Karşılama töreninde, Fas tarafında Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Kuveyt tarafında ise Kuveyt’in Rabat Büyükelçisi Abdullatif Ali Abdullah Salih el-Yahya ve Dışişleri Bakanlığı Ofis Müdürü Şeyh Cerrah Cabir Ahmed es-Sabah bulundu.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, bu yıl iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerde daha geniş ufuklar için bir başlangıç noktası oluşturacağına dair iki ülke liderleri arasında ortak vizyonun ve eğilimlerin bulunduğunu söyledi.

Kuveytli yetkili, Kuveyt ile Fas arasındaki başlayan diplomatik ilişkilerin 60. yılı olduğunu belirterek, birçok sektörün yer aldığı Kuveyt-Fas Ortak Komitesi’nin toplanması için yapılan hazırlıklara dikkat çekti. Tüm konuların tartışıldığı ve görüşüldüğü olumlu bir dönüm noktası oluşturacağı göz önünde bulundurulduğunda, görüşmenin iki ülke arasında çeşitli alanlarda ve her düzeyde mevcut ilişkileri güçlendireceğini söyledi.

Kuveytli bakan, Kuveyt ve Fas’ın, iki ülke arasındaki ortak çıkarları geliştirmek ve ortak menfaatleri maksimize etmek amacıyla ikili ilişkilere iki kat ivme kazandırmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Faslı mevkidaşı ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed el-Ahmed es-Sabah, bu toplantının sağlık sisteminin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere özellikle Kovid-19 salgınıyla başa çıkma konusunda edinilen tecrübelere değinmek için bir fırsat sunduğunu, her iki ülkenin de bir bütün halinde koruma sağlanmaması halinde herhangi bir ülkenin salgından tamamen korunmasının mümkün olmadığına inandığını belirtti.

Öte yandan Kuveyt Dışişleri Bakanı, Kral V. Muhammed’in bağımsızlıktan önce 1961’de bu ülkeye ilk ziyaretine atıfta bulunarak, Kuveyt’in bağımsızlığına tam destek vermek suretiyle Fas’ın Kuveyt Devleti’nin bağımsızlığına yönelik tarihi ve onurlu pozisyonlarından bahsetti. Fas Krallığı’nın bağımsızlığından sonra Kuveyt’in Arap Ligi üyeliğini ilk destekleyen ülke olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Kral VI. Muhammed’in Kuveyt’in politikasına verdiği desteğe, Körfez krizinden kaynaklanan uçurumun giderilmesinde ve Arap dünyasındaki yerine yeniden uyum sağlamasındaki çabalarına dikkat çekti.

Şarku’l Avsat