İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu

Netanyahu’dan uluslararası kınamalara tepki

Netanyahu: Kudüs’te yerleşim birimleri inşa edilmemesi yönündeki baskıyı şiddetle reddediyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Kudüs’te yerleşim birimleri inşa edilmesini önlemeye yönelik baskıları kesin bir şekilde reddettiğini söyledi.

Netanyahu’nun bu açıklaması, Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine Filistinlilerin evlerden zorla çıkarılması nedeniyle ifade edilen uluslararası kınamaların ardından geldi.

Filistinlilerin Ramazan ayı boyunca bazı bölgelerde İsrail’in getirdiği hareket kısıtlamalarına ve Şeyh Cerrah mahallesindeki evlere zorla el konulmasına karşı gösteri yaptıkları Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da gerginlik haftalardır artıyor.

İsrail polisinin dün Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa çevresinde Filistinlilere müdahalesi sonrası 90 kişi yaralandı.

Filistin Kızılayı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs’teki Eski Şehir civarında yaşanan çatışmalarda çoğu plastik mermiden olmak üzere 90 kişinin yaralandığını bildirdi.

İsrail polisi, Filistinlileri dağıtmak için plastik mermi, sersemletici el bombaları ve tazyikli su kullandı.

Göstericilerin bir kısmı da, İsrail güvenlik güçlerine taş fırlattı ve bir polis başından yaralandı.

Filistinli protestocularla İsrail polisi arasında şiddet olaylarının yeniden yaşanacağı korkusunu uyandıran çatışmaların ardından, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Rusya, İsrail’in 1967’de işgal ettiği ve daha sonra ilhak ettiği Doğu Kudüs’teki şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

AB, ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler’in (BM) oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü, Doğu Kudüs’teki şiddetle ilgili ciddi endişeyi ifade etti.

Ortadoğu Dörtlüsü’nün ortak açıklamasında, “İsrail makamlarına itidalli davranmaları ve Müslümanların bu kutsal günlerinde durumu daha da gerginleştirecek tedbirlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Tüm taraflara kutsal mekanların statüsünü koruma ve buna saygı duyma çağrısını yapıyoruz” denildi.

Birkaç Arap ve İslam ülkesi de, İsrail’in Doğu Kudüs’teki Filistinlilerin evlerini tahliye etme planlarını reddettiklerini vurguladı.

Şarku’l Avsat