Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın petrol dışı sektörü salgını atlatarak yüzde 3,3 oranında büyüme kaydetti

Suudi Arabistan’ın petrol dışı sektörü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını atlatarak yüzde 3,3 büyüdü.

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu bugün, 2021’in ilk çeyreğinde gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme oranına ilişkin bazı erken tahminleri yayınladı. Tahminlere göre 2021’in ilk çeyreğinde petrol dışı sektörün reel GSYİH oranı, 2020’nin dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde 0,4’lük pozitif bir büyüme kaydetti.

Yine aynı tahminlere göre 2021 yılının ilk çeyreğinde petrol dışı faaliyetlerin reel GSYİH’si, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,3’lük pozitif bir büyüme kaydetti.

İstatistik Kurumu, üç aylık GSYİH ile ilgili erken tahminlerin, üç aylık milli hesaplara yönelik bir tahmin sürecinin referans alınan çeyreğin bitiminden kısa bir süre sonra yapıldığını, bu yüzden bazı eksiklerin olduğunu, ancak genelde referans alınan çeyreğin bitiminden 40 gün sonra yapılan tam tahminlerle aynı verileri sağladığını vurguladı. Kurum, erken tahminlerin, üretim, gelir, gider, emtia fiyatları ve dış ticaret ile ilgili aylık veya üç aylık göstergelerin tahminine ilişkin basitleştirilmiş varsayımlarla kabul edildiklerini de ekledi. Kurum ayrıca, üç aylık GSYİH ile ilgili erken tahminlerin, ülkenin tüm ekonomisini kapsadığını, sektörler ve ekonomik faaliyetler hakkında herhangi bir ayrıntıya girilmeden sunulduğunu belirtti.

Erken tahminlerin, ekonomik faaliyetler için uzun vadeli bir GSYİH verileri vizyonu elde etmek isteyen karar vericiler, akademisyenler ve araştırmacılar tarafından kullanıldığına işaret eden İstatistik Kurumu, bu tahminleri uluslararası kuruluşların da, dünya ülkeleri arasında ekonomik karşılaştırmalar yapmak için kullandıklarını ekledi.

Şarkul Avsat