WHO, Sinopharm’ın ‘güvenlik etiketine’ övgüde bulundu

WHO, aktif bir incelemenin ardından geçtiğimiz hafta cuma günü Çin aşısını onayladı. Aşının etkinliği ve güvenliğinin doğrulanmasının hemen ardından aşıyı acil kullanım listesine ekledi.

Çin’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Sinopharm aşısı, 2 ila 8 santigrat derece arasında değişen normal buzdolabı sıcaklığında depolanabilme imkânı ile gelişmekte olan ülkeler için en uygun aşı olarak tanımlanıyor. Bu özelliğinin yanı sıra, aşının depolanmasındaki herhangi bir sorun aşı şişelerinin üzerindeki güvenlik etiketlerinde kendini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) epidemiyolog Dr. Amjad Al-Khouli’ye göre bu sadece Çin aşısında olan bir özellik.

Al-Khouli Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamalarda, Sinopharm aşısının şişelerinin üzerinde, ısıya maruz kalması durumunda renk değiştiren küçük bir etiket olan ilk aşı olduğunu, bu etiketin sağlık çalışanlarının aşının güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını bilmesini sağladığını söylüyor.

WHO, aktif bir incelemenin ardından geçtiğimiz hafta cuma günü Çin aşısını onayladı. Aşının etkinliği ve güvenliğinin doğrulanmasının hemen ardından aşıyı acil kullanım listesine ekledi. Al-Khouli, “WHO’nun onayı, aşının COVAX programı ile dağıtılması için fırsat veriyor, aşının onaylanmasının dünyanın birçok ülkesinde daha fazla ve büyük miktarlarda aşı sağlanmasına ve aşılamanın kapsamının genişletilmesine katkıda bulunacağını umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu. COVAX programı 92 düşük gelirli ülkeye ücretsiz aşı göndermeyi ve 99 diğer ülke ve bölgenin ise aşıları satın almasına yardımcı olmayı hedefliyor. Şu ana kadar 54 milyon doz aşı dağıtan program, yıl sonuna kadar 2 milyar doz aşı satın almak için çalışıyor. WHO’nun Sinopharm aşısını etkinlik ve kalite açısından onaylaması sonucu Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson ve Hindistan ile Güney Kore’deki tesislerde üretilen AstraZeneca aşılarının ardından COVAX ile pazarlamaya uygun olan 6. aşı oldu. Aşının WHO tarafından onaylanmasının ardından COVAX programı aracılığıyla dağıtılması ile ilgili olarak uzmanlar, aşının onaylanma adımının ülkelerin düzenleyici kurumlarının söz konusu aşı için onay vermelerini teşvik edeceğini düşünüyorlar.

Assiut Üniversitesi’nde Viroloji Profesörü olan Dr. Halid Şehata Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Sinopharm aşısının uluslararası olarak onaylamasının ardından aşının ülke içinde kullanılan diğer aşılara katılacağını, böylece aşı olan kişilerin sayısını artıracağını ve salgının kontrol altına alınmasına yardımcı olacağını belirtti. Şehata uluslararası onayın, dolaşımdaki bazı aşıların henüz uluslararası kuruluşların onayını alamamış olmasına dayanan dünya çapındaki aşılama karşıtı grupların etkilerini azaltmaya katkıda bulunacağını düşünüyor.

WHO Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ahmed el-Manzari, 27 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında “aşı olmaya yönelik tereddüt sorunu olduğuna” dikkat çekmiş ve tüm bölgede şu ana kadar 36 milyon doz uygulanmış olsa da aşı olma konusunda tereddüdün hala yüksek bir seviyede olduğunu belirtmişti. Manzari aşıların güvenliği ve etkinliğine yönelik güvence vererek şu ifadeleri kullandı:

“Aşılar etkili, hepinizi aşı temin edildiği zaman aşı olmaya çağırıyorum. Bu, kişisel bir tercih değil, her birimizin üstüne düşen bir sorumluluk. Aşı olmamanız, kendinizi ve başkalarını hastalıksız bir hayattan mahrum bırakmanız anlamına geliyor.”

Şarku’l Avsat