Yemen: Husi lideri birleşme çağrısında bulundu

Ülkeler, yardım kuruluşlarının her ay gıda yardımı için hedeflenen 16 milyon kişinin yalnızca yarısına ulaşabildiğini söylüyor. Yardımların genişletilmesi noktasında acil olarak finansman sağlanamazsa, milyonlarca insan üst düzey açlık riski altında olacak.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Ofisi (OCHA), Husi milislerin saldırılarının arttığı Yemen’deki insani durum hakkında korkunç bir resim çizdi. Yapılan açıklamada 5 milyon insanın açlık eşiğinde olduğu ve yarım milyon insanın açlık koşullarında yaşadığı ifade edildi. Gıda fiyatlarında yaşanan yüzde 200 artıştan sonra 16 milyon Yemenlinin başka seçenekleri bulunmaması sebebiyle yiyecek günlük yemek bulamadığı açıklandı.

BM uyarıları sonucunda Husiler barış önerilerini reddetmiş ve saldırılarını daha da artırmıştı. Husi lideri Muhammed Ali el-Husi, savaşı sona erdirme yönündeki çağrıları reddettiğini yineledi. Husi lideri, “Savaşı desteklemek, elde edilen başarıları korumak için gerçek ve uygulanabilir bir çalışma” diyerek saldırıları sürdürme çağrısında bulundu. Muhammed Ali el-Husi, “Söz konusu durum, kabilelerin, vatandaşların ve yetkililerin üzerinde çalıştıkları bir şey. Onlar, mücahitleri destekleyen yardımcı kuvvetler” açıklamasını yaptı.

OCHA, Yemen’de birçok kişinin kendileri ve aileleri için yiyecek bulmakta zorlandığını, sahur ve iftarlarda yeterince yemek yiyemediklerini belirtti. Ayrıca Yemen’deki gıda fiyatlarının 2015’te meydana gelen çatışmaların ardından yüzde 200 oranında yükselerek, bu durumun sahur ve iftar öğünlerinin yanı sıra, Yemenlilerin temel gıda maddelerine ulaşmalarını engellediğine dikkat çekti.

OCHA, Yemen’deki 16 milyon insanın günlük yiyecek ihtiyacını karşılayamadığı belirtti. Örgüt, 50 bin insanın açlık benzeri koşullarda yaşadığına dikkat çekti. Yaklaşık 5 milyon insanın açlık eşiğinde olduğu ifade edildi.

OCHA raporunda, döviz rezervlerinin tükenmesi sonucu enflasyonda bir artış olduğu, bunun da satın alma gücünü düşürdüğü ve gıda fiyatlarını artırdığı belirtildi. Bu durumun da gıda güvensizliği seviyelerini artırdığı bildirildi. Ülkede petrol ihracatı, yatırımlar, ikili finans akışı gibi döviz kaynakları durmuş durumda.

Tüm bunların sonucu olarak, Yemen Riyali Mart ayında 1 ABD doları başına 892 ile en düşük seviyesini gördü. Ardından 2021 Nisan ayı başlarında biraz yükselerek 830 Yemen Riyaline ulaştı. BM tarafından yapılan açıklamada, “Meydana gelen bu dalgalanma, milyonlarca insanın, geliri olanların dahi, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını satın alamayacağı anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Ülkeler, yardım kuruluşlarının her ay gıda yardımı için hedeflenen 16 milyon kişinin yalnızca yarısına ulaşabildiğini söylüyor. Yardımların genişletilmesi noktasında acil olarak finansman sağlanamazsa, milyonlarca insan üst düzey açlık riski altında olacak.

BM, milyonlarca insanın açlıkla başa çıkma stratejilerini tüketmesi ve  bölgedeki gıda güvensizliğinin, acil insani yardım olmaması halinde artmaya devam edeceğinden dolayı, uluslararası topluma, Yemen’in gerçek bir açlık bölgesi olarak sınıflandırılması noktasında beklememesi için uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat