35 Etiyopyalı asker Sudan’a sığınma talebinde bulundu

Sudan Mülteciler Komisyonu’ndan bir kaynağa göre, Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü kapsamında ülkede bulunan 35 Etiyopyalı asker Sudan’a sığınma talebinde bulunduktan sonra Sudan’ın batısındaki Darfur’dan ülkelerinin sınırına yakın bir mülteci kampına nakledildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, 35 askerin pazar günü BM uçağıyla Kuzey Darfur eyaletindeki el-Fasher’den doğudaki Kassala şehrine nakledildiğini, ardından karayoluyla Etiyopya sınırına yakın Um Gargur mülteci kampına götürüldüğünü söyledi.

Askerler, BM-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü (UNAMID) bünyesinde olan 120 Etiyopyalı barış gücü askerinden oluşan bir grup arasında yer alıyor.

BM sözcüsü, askerlerden çoğunun kasım ayında Etiyopya federal güçleri ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında çatışmaların patlak verdiği Tigray bölgesinden olduğunu bildirdi.

Addis Ababa’daki federal hükümet ile kuzeydeki Tigray bölgesindeki güçler arasındaki Kasım ayında patlak veren çatışma sonucu bir milyondan fazla kişi yerinden edilirken, binlerce insan hayatını kaybetti.

BM’ye göre, 22 Şubat’ta Güney Sudan’daki BM misyonunda görev yapan 15 Tigray barış gücü görevlisi, birimlerinin görevi sona erdiğinde Etiyopya’ya giden uçağa binmeyi reddetti ve Güney Sudan’a sığınma talebinde bulundu.

Şarku’l Avsat