Suudi Arabistan güvenliğe ilişkin özel koşullar altında bu yıl Hac yapılacağını açıkladı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da Hac esnasında hizmet veren şirketler hazırlıklarını artırdı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın bu yıl özel koşullar altında hac yapılacağını açıklamasının ardından Hac ibadeti esnasında tavaf edenlerle ilgilenen şirketler hazırlıklarını artırdı.

Tavaf şirketlerinde çalışanlar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, hacı sayısı ve hangi ülkelerden kabul alınacağı henüz belli olmasa da, alınan kararın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle verilen bir yıllık aranın ardından konaklama, ulaşım, havacılık, hediyelik eşyalar ve tekstil gibi Hac ekonomisinin çeşitli sektörlerinde çalışanları olumlu etkileyeceği söyledi.

Hac sürecinde faaliyet gösteren özel sektörler, bu yıl uygulanacak tüm detaylar, kontrolleri ve operasyonel planların açıklanmasını bekliyor.

Arap Ülkelerinden Hacılar için Ulusal Tavaf Kuruluşu’ndan (Arbhaj) Muhammed Macini, “Hac ve Umre Bakanlığı’nın duyurusu, tavaf kurumları için bir umut ışığıdır. Kurumlar her sayıda hacı kabul etmeye hazır. Tablonun netleşmesi ve bu yıl ki Hac sezonu için düzenlemeler ile protokollerin açıklanması ve ülke dışındaki hacıların kabul edilmesi halinde, tavaf şirketlerinde personel ile toplantı yapılacak. Mekanizmanın ayrıntıları ve yurt dışından gelenlere uygulanacak kontroller açıklanacak” dedi.

Koronavirüs salgınının, dünyayı tecrit ettiğini ve çeşitli ülkeleri mali yönden büyük ölçüde etkilediğini söyleyen Macini, “Suudi Arabistan erken bir tarihte salgını kontrol altına almayı ve etkilenen özel sektörü desteklemeyi başardı” diye konuştu.

Şarku’l Avsat