Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said

ABD, Tunus’a olan güçlü desteğini onayladı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, ABD’nin Tunus demokrasisine desteğini vurguladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Harris söz konusu telefon görüşmesinde ABD’nin Tunus demokrasisini destekleme konusundaki kararlılığının altını çizdi.

Harris ve Said, demokratik kurumlar, hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukla mücadelenin önemini vurguladı.

Harris, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Tunus Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesinde değinerek, “Ülkelerimiz arasında uzun süredir devam eden dostluğu tartıştık ve ABD’nin Tunus’a olan desteğini yeniden teyit ettim. Salgının zorluklarından kurtulmak için gerekli ekonomik reformları yapan Tunus’un yanındayız” ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı ise, görüşme sırasında Tunus’taki ekonomik, mali ve sosyal durumun ele alındığını bildirdi.

Tunuslu bir heyet, geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle görüşmek için Washington’a gitti. Heyet ayrıca yeni ABD yönetimindeki yetkililerle de görüşme gerçekleştirdi.

Tunus ekonomisi 2011 devriminden bu yana zorluklarla karşı karşıya kaldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sağlık önlemlerinin yankıları, özel ve devlet şirketlerinin mali durumunu daha da kötüleştirdi.

2020’nin son çeyreğinde ekonomik büyüme yüzde 6,1 düşüş kaydederken, 2011 yılından bu yana hükümetleri rahatsız eden bir sorun olan işsizlik ise 11,7 milyonluk bir ülkede yüzde 17,4’e yükseldi.

Şarkul Avsat