BM uyardı: Tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ile Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas Hareketi arasındaki artan şiddetin ‘tam ölçekli bir savaşa’ yol açacağı konusunda uyardı.

Wennesland, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ateşi derhal kesin. Tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz. Her taraftan liderler tansiyonu düşürmek için sorumluluk almalı. Gazze’de savaşın faturası korkunç ve sıradan insanlar tarafından ödeniyor. BM taraflarla sükuneti sağlamak için çalışıyor. Şiddeti şimdi durdurun” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, dün akşam İsrail’in Gazze’deki hedeflere yönelik saldırılarının ‘sadece başlangıç’ olduğunu söyleyerek, “Gazze’de vurulacak çok hedef var” dedi.

Gantz, Gazze’den atılan roketlerle 3 İsraillinin ölmesinin ardından hiçbir egemen devletin vatandaşlarının hedef alınmasını kabul etmeyeceğine vurgu yaparak, “Biz de bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise, Hamas Hareketine bağlı El-Aksa televizyonuna yaptığı açıklamada, “İsrail gerilimi tırmanmak istiyorsa direniş hazır. Durmak isterlerse de direniş hazır. Bu, ilgili herkese ilettiğimiz bir mesajdır” diyerek, taraflar arasında arabuluculuk yapanlara atıfta bulundu.

Şarku’l Avsat